KANSER TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEM: 'AKILLI İLAÇ'

KANSER TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEM: 'AKILLI İLAÇ'

Özel Sağlık Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Ömer Uyanık kanser tedavisinde kullanılan ve yeni bir yöntem olan akıllı ilaç tedavisi ile ilgili bilgiler aktardı. Uzm. Dr. Uyanık akıllı ilaç tedavisinde başarı oranının kemoterapiye göre daha fazla olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de yılda ortalama 163 bin 500 kişiye, günde ise 450 kişiye kanser tanısı konuyor. Sürekli ensemizde hissettiğimiz tehlikenin tedavisinde gelişen teknolojiyle birlikte yeni yöntemler de ortaya çıkıyor. Özel Sağlık Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Ömer Uyanık kanser tedavisinde kullanılan ve yeni bir yöntem olan akıllı ilaç tedavisi ile ilgili bilgiler aktardı. Uzm Dr. Uyanık; “Kanser tedavisinde yıllardır ameliyat yöntemi uygulanıyor. Ameliyat tedavisi en önemli basamaklardan bir tanesi. İkinci basamakta Medikal Onkoloji doktorlarının uyguladığı kemoterapi tedavileri yer alıyor. Radyoterapi tedavileri ve son zamanlarda dünyada ve ülkemizde ilaç firmalarının keşfiyle ve teknolojinin gelişimiyle beraber uyguladığımız yeni bir yöntem olan; ‘akıllı ilaç tedavisi’ kullanılmaktadır. Türkiye’de yaklaşık 4-5 senedir bu yöntemi uyguluyoruz” dedi.

AKILLI İLAÇLAR NASIL UYGULANIYOR?
Akıllı ilaç tedavisinin nasıl uygulandığını anlatan Uzm. Dr. Uyanık; “Akıllı ilaç tedavisinden önce hastalarda bazı genetik incelemeler yapıyoruz. Bazı hastalarımızdan kan tahlili istiyoruz. Bazı hastalarımızda tümörlü dokuları genetik olarak inceletiyoruz. Bunlarda pozitiflik gelen hastalarda akıllı ilaç tedavileri uyguluyoruz. Negatif gelen hastalara ise başka tedaviler uyguluyoruz. Akıllı ilaç tedavileri çoğunlukla; meme, akciğer, bağırsak ve deri tümörü olan hastalara uygulanıyor. Örneğin; meme, deri ve bağırsak tümörlerinde damardan tedavi uyguluyoruz. Akciğer tümörlerinde hap olarak veriyoruz. İlaç firmalarının üretimi ve uygulama yöntemi bu şekilde. Cilt altı ilaç verdiğimiz uygulamalar da var. Her tümörün farklı tiplerinde çeşitli tedavi uygulamaları yapılıyor” diye konuştu.

“AKILLI İLAÇLAR KEMOTERAPİDEN DAHA BAŞARILI”
Kanser tedavilerinde akıllı ilaç tedavisi ile kemoterapiden daha fazla başarı elde ettiklerini vurgulayan Uzm. Dr. Uyanık sözlerine şöyle devam etti: “Akıllı ilaç tedavileri tümör hücresine yapışarak etkisini gösteriyor. Uzun yıllardır uyguladığımız kemoterapiler hem tümör hücrelerine hem de normal hücrelere etki gösteriyor. Akıllı ilaç tedavisinde ise direkt tümör hücresini tanıyarak etkisi ortaya çıkarıyor. Akıllı ilaçlarla kemoterapi ilaçları kıyaslandığında akıllı ilaçların çok daha fazla hastayı kurtardığı görülmektedir. Kemoterapide hastalarımızı maalesef uzun yıllar yaşatamıyorduk.”

“KANSERDEN KORKMAYIN”
Uzm. Dr. Uyanık vatandaşlara çağrıda bulunarak; “Kanserden korkmayın. Erken tanı çok önemli. Lütfen taramalarınızı düzgün bir şekilde yaptırmaya özen gösterin” dedi.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Buseyi sule
Buseyi sule - 12 ay Önce

Sizden su akıllı ilcdedaveesinleilgili bilgi öğrenmek itiyom 76yasida annecim var kolon kanseri karaciğer kanseri kciyer kanseri ve dalagida sicris 5sever kemoterapi aldı sonuçlar daha kotuyegitti şunda çaresizim benim memeler denizli merkez ma 50yiir paris de iket etmekdeyi bana yardımı olursanız sınırı ize son kantahilleriine ve imartahierine. Siiz whatsdan yollaybirim numaram. 33766843819

Huseyin sule
Huseyin sule - 11 ay Önce

Mrb ben yurdisida yasiyom yillarfir 7aydir annecim kolon. Kariciyer akciyer kanseriydi 5sever krmoterepi Aldi sonucuna aalamadi ve emar cektiler kaserer durulacak yerde dalagida si ramis hemde cok sayifadi ve 6 torba kan verdier suanda evde yatiyor elle ri ayaklari cansiz yurumekden sorlaniyor ben su akilli ilac tedevesinden bilgiler almak udtiyom Dr ömer uyanikla gorusmek istiyom bana bilgilendirirsenuz sevinirim bu benim WhatsApp numaram. 33766843819

SIRADAKİ HABER