Karanfil çiğnerken bir kez daha dikkat!

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Uğurlu, 22 yaşındaki bir kadının baş ağrısı nedeniyle çiğnediği karanfilin akciğerine kaçtığını belirterek, vatandaşları uyardı.

Karanfil çiğnerken bir kez daha dikkat!

Denizli’de yaşayan ve ismi açıklanmayan 22 yaşındaki bir kadın, baş ağrısı şikayeti nedeniyle çiğnemeye başladığı karanfili ciğerine kaçırdı. Karanfilin ciğerine kaçması sonucu nefes güçlüğü çeken Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’na başvurdu. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Uğurlu ve Araştırma Görevlisi Nilüfer Yiğit tarafından yapılan operasyon sonucunda karanfil çıkartılarak, hasta sağlığına kavuşturuldu. Konuya ilişkin açıklama yapan Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Uğurlu, “Hasta polikliniğimize 5 gündür olan nefes darlığı ve hırıltı şikayetiyle başvurdu. Hastanın polikliniğimizde alınan anamnezi ve tipik fizik muayene bulgusu ile karanfil yutmasından şüphelenilerek toraks bilgisayarlı tomografi görüntülemesi yapıldı. Görüntüleme sonucu tanıyı desteklemekteydi. Bu bulgularla hastaya hem kesin tanı hem de tedavi amacıyla Göğüs Hastalıkları Bronkoskopi Ünitesinde bronkoskopi işlemi yapıldı. Sağ akciğer alt lob bronşunda kahverengi yabancı cisim olduğu görüldü ve gerekli malzemeler kullanılarak yabancı cisim ( karanfil ) bulunduğu noktadan çıkarıldı. Hastanın tipik anamnezi ve fiziki muayene bulgusu tanı koymamızda kolaylık sağlamış olup şüpheci yaklaşım ve erken tanı ve tedavisi sağlandı” dedi.

DOÇ. DR. UĞURLU’DAN UYARI

Hastaya erken müdahale edilmemesi durumunda akciğerlerin büzüşmesi ve görevini yerine getirememesi, tıkanıklık sonrasında zatürre gibi komplikasyonlarla karşı karşıya kalınacağından söz eden Doç. Dr. Uğurlu, olayın ölümle bile sonuçlanabileceğini belirtti ve vatandaşları karanfil konusunda uyardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER