KENDİNE UYGUN DİYET VE DETOKS ARAYANLAR DİKKAT!

Sanal ortamda sıkça rastlanan diyet ve detoks programları hakkında önemli açıklamalarda bulunan Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Baş Diyetisyeni Selami Helvacıoğlu; “Zayıflamanın detoksu olmaz” dedi.

KENDİNE UYGUN DİYET VE DETOKS ARAYANLAR DİKKAT!

Yaz mevsiminin gelişiyle özellikle kadınlar daha fit görünmek, fazla kilolarından kurtulmak için diyet araştırmalarına başladı. Diyet ve detoks programlarına erişmek için en çok kullanılan mecra ise internet ve ‘3 günde 5 kilo verme garantisi’, ‘bu formülle 1 haftada 7 kilo verin’ gibi söylemlerle sıkça karşılaşılmakta. Kulaktan dolma bilgilerin ve sanal ortamda karşılaşılan diyet ve detoks programlarının uygulanmaması gerektiğini belirten Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Baş Diyetisyeni Selami Helvacıoğlu; “Detoks diyeti; sağlık ve hastalık yaklaşımında uygulanabilen, sadece belirli dönemde yapılan, kısa vadeli ancak zayıflama üzerine etkisi olmayan diyetlerdir. Zayıflamanın detoksu olmaz. 7 bin kalori 1 kilo demektir. Harcadığımdan daha fazla 7 bin kalori almışsam, bu bende 1 kilo artışa yol açar. Harcadığım enerjiden daha az almışsam, bu da beni 1 kilo zayıflatır. Bir birey ortalama bin 600 kalori yakacaktır. Bunu baz alarak düşünürsek; hiç yemek yemediğinizde bile haftada 3 kilo verme ihtimali yok. O yüzden ‘haftada 3 kilo, 7 kilo’ gibi söylemlere inanmayın. Tartı üzerinde bu 3 kilonun düşmesi söz konusudur ancak detoks diyeti yaptığınızda vücut faydalı su dediğimiz vücut içerisindeki sıvıyı kaybeder. Tartı üzerinde rakam düşer ama bu zayıflama değildir” dedi.

“DETOKS DİYETLERİNDE ANANASI ÖNERMEKTEYİZ”
Hangi besinlerin zayıflama sürecinde daha yararlı olacağı konusunda bilgiler aktaran Diyetisyen Helvacıoğlu; “Türkiye’de tüketimi çok olmasa da ananas ödem attırmada oldukça faydalı bir besindir. Diyet yapıyorken ya da daha sağlıklı beslenirken, gün içerisinde anası tüketebilirsiniz. Ananas, tartı üzerinde daha fazla kilo kaybetmemize ve ödem dediğimiz zararlı sıvının vücuttan daha çabuk uzaklaşmasını sağlar. Ananasın dışında karpuz da tercih edeceğimiz bir diğer meyve olacaktır. Kulaktan dolma diyetlerde genellikle yeşil elmanın ekşi tadından dolayı daha çok tercih edildiğini duymaktayız. Bu da yanlış bir duyum. Yeşil elmanın 100 gramıyla tüketeceğimiz karpuzun 200 gramı aynı fruktozu ve aynı enerjiyi içerir. Yeşil elma yerine karpuz tercih edilmelidir. Yanı sıra su tüketimi de oldukça önemli. Günlük en az 2-2 buçuk litre su tüketilmelidir. Süt ve süt ürünlerinin tüketimine de özen gösterilmelidir. Sofralarınızda yoğurdu eksik etmeyin” diye konuştu.

PINAR ÇANKAYA-DOĞAN AKŞİT 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER