'KIRMIZI ETİN CAZİBESİNE KAPILIP SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN'

'KIRMIZI ETİN CAZİBESİNE KAPILIP SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN'

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde uyarılarda bulunan ÖzelDenizli Tekden Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Kaya; “Kırmızı etincazibesine kapılıp sağlığınızdan olmayın” dedi.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Denizlililerekurbanlık ve bayramlık telaşı sarmışken, Özel Denizli Tekden Hastanesi KardiyolojiUzmanı Dr. Murat Kaya, kalp ve hipertansiyon problemi yaşayıp ‘kırmızı etincazibesine karşı koyamam’ diyenlere önemli tavsiyelerde bulundu. Fazlatüketilen etin kalbin yükünü artırdığını belirten Dr. Kaya, 'Ani veabartılı yenilen her türlü besin kalp için ek yük oluşturur. Midenin hızlı birşekilde, özellikle ağır ve yağlı besinlerle doldurulması, mide, bağırsak vekardiyovasküler sistemin iş yükünü artırarak bu organların enerji gereksinimidolayısıyla da kan akımı ihtiyacını artırır. Buna yanıt olarak kalp, daha hızlıve kuvvetli kasılmak zorunda kalır. Böylece kalbin kendi kan akımı ihtiyacıartar. Kalp damarlarında darlık veya tıkanıklık olan kişilerde buna bağlıolarak ani gelişen fenalık hissi ile beraber göğüs ağrıları hatta kalp krizlerioluşabilir. Kırmızı etin cazibesine kapılıp sağlığınızdan olmayın” dedi.

KOLESTROLE DİKKAT


Çok kısa sürede fazla miktarda alınan karbonhidrat ve yağlıbesinler dolaşımda insülin hormonunun ani ve fazla salınımına sebep olduğununaltını çizen Dr. Kaya; “Fazla salınan insülin de damarların iç yüzeyinizedeleme ve damarları büzüştürme etkisine sahiptir. Özellikle hayvansalyağlardan zengin beslenenlerde ve kolesterol yüksekliği olanlarda zedelenmişdamar duvarına biriken plaklar, kalp damarlarında daralma ve ani kalpkrizlerine sebep olabilir. Bunların kolesterol içeriği fazla olanlar yumuşakplak olarak adlandırılırlar ve çoğunlukla ani gelişen kalp krizlerinden buplaklar sorumludurlar.  Tüm busebeplerden aslında herkesin ama özellikle kalp damar hastalığı olanlarınözellikle karbonhidrat, protein ve yağdan zengin besinleri tüketirken; anidenfazla miktarda tüketmemeleri gerekir' diye konuştu.

“SOFRANIZDAN TUZU KALDIRIN”

Günde bir öğünden fazla et yememek gerektiğini belirten Dr.Kaya, sözlerine şöyle devam etti: 'Tek öğün ve fazla miktarda alınan herbesin kalp hastalıklarında ani şikâyetlere sebep olabilir. Yağsız ve işlenmemişet tüketin. Kırmızı et tüketecekseniz yağsız ve bir porsiyondan fazlaolmamasına dikkat edin. Isıl işlem görmüş sucuk, salam gibi et ürünlerindenuzak durun. Bu tür besinler günlük ihtiyacımızın çok üzerinde tuz içerir. DünyaSağlık Örgütü’nün günlük önerdiği tuz miktarı 5 gram iken bizim ülkemizde kişibaşına düşen günlük tuz tüketimi 18 gramdır. Bu özellikle hipertansiyon vesonucunda oluşan kalp, böbrek yetmezliği, inme gibi birçok ölümcül hastalığadavetiye çıkarır. Sofranızdan tuzu kaldırın.”

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER