Kolombiyalı turist, DENİPOL’de sağlığına kavuştu

Tatil için Pamukkale’ye gelen ve ayağının kayması sonucu uyluk kemiğinde kırıklar oluşan Kolombiyalı 71 yaşındaki Helda Margarita Giralda Pineda, Denipol Hastanesi’nde yapılan operasyonun ardından sağlığına kavuştu. Kolombiyalı kadın, taburcu olur olmaz turist kafilesi ile birlikte Dubai’ye giderek tatiline kaldığı yerden devam edebilecek.

Kolombiyalı turist, DENİPOL’de sağlığına kavuştu

Beyaz Cennet Pamukkale’yi ziyaret için gelen Kolombiya uyruklu 71 yaşındaki Helda Margarita Giralda Pineda, Kolombiya’dan birlikte geldiği turist grubu ile dolaştığı sırada, ayağının kayması sonucu düşerek yaralandı. 112 Acil sağlık ekiplerine haber verilmesinin ardından turist kadın, ambulansla Özel Denipol Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan tetkiklerde turist kadının uyluk kemiğini parçalı olarak kırdığı ve hemen ameliyata alınması gerektiği belirlendi. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Semih Akkaya ve Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Ümit Yaşar Tekelioğlu ile ekibinin gerçekleştirdiği başarılı operasyonun ardından Kolombiyalı kadın sağlığına kavuştu.

Semih Akkaya, Helda Margarita Giralda Pineda

“HASTAMIZIN SEYAHATE DEVAM ETMESİNDE DE BİR ENGEL YOK”

Operasyonla ilgili bilgi veren, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Semih Akkaya, “ Kolombiyalı hastamız 71 yaşında ve bir turizm acentesi vasıtasıyla kentimize gelmiş. Ne yazık ki Pamukkale’de talihsiz bir olay yaşayarak, düşmesi sonucu uyluk kemiğini parçalı olarak kırmış ve kendisi acil olarak hastanemize getirildi. İnsanın yürüyebilmesi için uyluk kemiği çok önemli bir kemiktir. Bu gibi olaylardan sonra iyi bir şekilde tedavi edilmezse ömür boyu sakat kalınabiliyor. Biz hastamızın ameliyatını Ümit Hocamız sayesinde hiç uyutmadan lokal olarak periferik anestezi ile yaptık. Ameliyatındaki en büyük avantajımızda kapalı yöntemle gerçekleştirmemiz olmasıydı. Bu ameliyatın bir diğer avantajı da hastamızın hem yara iyileşimi hem de kırık iyileşimi açısından çok hızlı bir sürecin işlemesi. Kilitli infimiler çivi yöntemiyle operasyonu gerçekleştirdiğimiz için hastamızı ertesi gün yürütebiliyoruz. Hatta hastamızın tur programları yeni başlamış buradaki programları bittikten bir süre sonra Dubai’ye gidecekler. Hastamızın seyahate devam etmesinde de bir engel yok. Kendisini de çok yakında taburcu edeceğiz ve tur programına kaldığı yerden devam edecek. Kendileri hastanemizden, hastane personelimizden, bizden ve yapılan işlemlerden çok memnun kaldıklarını belirttiler çünkü evlerinden binlerce kilometre uzakta başka bir ülkede böyle bir olumsuz olay yaşadıkları için çok umutsuz bir şekilde bize gelmişlerdi. Umarım hiçbir sıkıntı olmadan da kısa bir süre sonra normal hayatına devam edecektir. Normalde 6 haftalık bir iyileşme süreci gerekiyor. Dediğim gibi üzerine basma müsaitliğini de verdiğimiz için herhangi bir problem yaşayacağını düşünmüyorum. Margarita Hanıma bir kez daha geçmiş olsun diliyorum” dedi.

Ümit Yaşar Tekelioğlu, Helda Margarita Giralda Pineda

“HASTAMIZ BAŞARILI BİR OPERASYON GEÇİRDİ”

Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Ümit Yaşar Tekelioğlu, ise “Öncelikle belirtmek isterim ki gerçekten çok uyumlu çok cana yakın bir hasta ile karşılaştım. Daha önce geçirmiş olduğu bel bölgesi stabilizasyon ameliyatı nedeniyle hastamıza periferik blokaj yöntemiyle anestezi uyguladık ve hastamız da başarılı bir operasyon geçirdi. Semih Hocamıza ve ekibimize teşekkür ediyoruz. Hastamız gayet mutlu bir şekilde hastanemiz ve ülkemizden ayrılacaklar inşallah” açıklamasında bulundu.

“HEMEN AYAĞA KALKABİLECEĞİMİ AKLIMDAN BİLE GEÇİRMİYORDUM”

Duygularını aktaran Helda Margarita Giralda Pineda, şunları söyledi: “Ayrı bir heyecanla tatil için geldiğim Türkiye’de böyle bir kaza yaşamam ve çok fazla acı hissederek bacağımın kırılması beni çok olumsuz etkiledi. Umutsuzdum çünkü bir kaza geçirmiştim ve tur programı kapsamında başka ülke ziyaretlerimde olacaktı. Hemen ayağa kalkabileceğimi aklımdan bile geçirmiyordum. Ancak bakıma alındığımdan beri böyle modern bir hastanede olmak, hastane personelinin ve doktorlarının ilgisi beni fazlasıyla memnun etti. Ameliyatım çok iyi geçti, ayrıca uyutulmadan doktorlarla konuşarak operasyonun yapılması kendimi daha da iyi hissetmemi sağladı. Operasyonun ardından artık yere basabiliyor hatta yürüyebiliyorum. Tatilime devam edebileceğimi ve buradan arkadaşlarımla Dubai’ye gidebileceğimi bilmek beni çok mutlu etti. Sevgi evrenseldir. Ben de burada farklı milletlerden olmamıza, farklı dilleri konuşmamıza rağmen bu karşılıklı sevgiyi ve samimi duyguları kalpten hissettim. Kentinizden çok farklı duygularla ayrılacağım. Burada kötü bir olay yaşasam da hayatım boyunca ban gösterilen bu samimi ilgi ve sevgiyi unutmayacağım. Beni sağlığıma kavuşturan doktorlara ve hastane personeline çok teşekkür ediyorum.”

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER