Kontrole geldi, koroner by-pass ameliyatı oldu

Özel Denizli Tekden Hastanesi’ne kontrol amacıyla gelen ve 4 damarının tıkalı olduğunu öğrenen 54 yaşındaki Hüseyin Görgülü, hastanenin kalp ekibi tarafından yapılan koroner by-pass ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

Kontrole geldi, koroner by-pass ameliyatı oldu

Denizli’de yaşayan 54 yaşındaki Hüseyin Görgülü, rutin kontrolleri için Özel Denizli Tekden Hastanesi’ne geldi. Yapılan tetkiklerde 4 damarının tıkalı olduğunu belirlenen Görgülü, hastanenin kalp ekibi tarafından yapılan koroner by-pass operasyonunun ardından sağlığına kavuştu. Hastanın durumuna ilişkin açıklama yapan Tekden Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. A. Vefa Özcan, “Hüseyin Görgülü, koroner by-pass yaptığımız hastamız. Hüseyin Bey’in muayenesinde 4 damarın tıkalı olduğunu gördük. Koroner By-Pass’ta genellikle LİMA atardamarı altın standart olarak kullanılmaktadır. Uzun dönem açıklık oranlarına bakıldığı zaman arteriyel greftlerin her zaman toplardamar greftlerine üstün olduğunun bilimsel kanıtları vardır. Biz de bu amaçla LİMA ve koldan aldığımız Radiyal arterle ikinci atardamarımızı kullandık. Kolda radiyal arter kullanıldıktan sonra, diğer unlar arterle hastamız, yaşamını bir şekilde yaşamını devam ettirebilmektedir. Radiyal arter uygulamasının avantajı, kalpte daha uzun süre görev yapacağı için hastamız sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilecek” şeklinde bilgi verdi.

“HASTANEYE KONTROL AMAÇLI GELDİM, İYİ Kİ GELMİŞİM"

54 yaşında olan ve hiçbir rahatsızlığı olmayan Hüseyin Görgülü, “Son zamanlarda yürümemle hafif ağrılarım olmaya başladı. Hastaneye sadece kontrol amaçlı hastaneye geldim. Muayene olduğumda doktor bey anjiyo olmam gerektiğini söyledi. Yapılan anjiyo işlemi sonrasında 4 tane damarımın tıkalı olduğunu ve acilen ameliyat olmam gerektiğini öğrendim. Ben aslında bir şey yoktur diye kontrol amaçlı gelmiştim. Kalp krizi geçirip de gelmiş olsaydım, bu kadar şanslı olamayacağımı söylediler. Tekden Hastanesi Kalp Damar Bölümü’nü araştırarak gelmiştim. Doktorumun kendinden emin bir şekilde konuşması beni hem rahatlattı hem de bana güven verdi. Ameliyat olmam konusunda beni ikna etti. Ameliyatımı oldum. Doktorum çok başarılı bir ameliyat geçirdiğimi söyledi. Şu an gayet iyiyim. Doktorumun sayesinde sağlığıma kavuştum. Kalp ağrısı olanların ihmal etmeden mutlaka muayene olması gerekir. Hatta herhangi bir ağrı şikayeti olmasa da 50 yaş üzerinde düzenli kontrolleri yaptırmakta fayda var. Daha önce düzenli kontrole gelmiş olsaydım belki bu kadar ilerlemezdi. Başta kendi doktorum olmak üzere tüm kalp ekibinin ellerine sağlık. Hepsine de çok teşekkür ederim. Tüm Tekden Hastanesi’ne de gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür ederim. Son olarak mutlaka herkesin doktorların tavsiyesine uymasını ve kontrollerini aksatmamasını tavsiye ederim” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER