Korona döneminde gebelikte nelere dikkat etmeli?

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğretim Üyesi Derya Kılıç, korona virüs salgını döneminde gebelerin dikkat etmesi gereken konularda açıklamalarda bulundu.

Korona döneminde gebelikte nelere dikkat etmeli?

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan korona virüs (Kovid-19), pandemiye dönüştü. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğretim Üyesi Derya Kılıç, virüsün devam ettiği günlerde gebelerin dikkat etmesi gereken konular hakkında açıklamalarda bulundu. Kılıç; “Yaşanabilecek herhangi bir sorun, hem anne hem de bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle bu dönemlerdeki kadınların enfeksiyondan korunabilmek için alacakları her türlü önlem oldukça önemlidir. Genel sosyal izolasyon kuralları diğer bireylerde olduğu gibi gebeler için de tartışmasız geçerlidir. Hastane başvuruları ile ilgili olarak, takipte oldukları meslektaşlarımızın önerisi dahilinde gerekli kontrollerini aksatmamaya özen göstermelilerdir. Bunun yanı sıra; ağrı, kanama, su gelişi, bebek hareketlerinin azalması, tansiyon yüksekliği, şiddetli baş ve mide ağrısı gibi şikayetlerin obstetrik (gebelik ve doğumla ilgili) aciller sınıfında olduğu bilinmeli ve diğer acil durumlar ile birlikte bu şikayetlerin varlığında Kovid-19 kaygısı nedeniyle hastane başvurularında geç kalınmamalıdır. Hastanelerimizde sağlıklı veya Kovid-19’lu gebelerin sağlıklı şekilde normal kontrollerinin yapılabilmesi ve doğum yapabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmıştır” dedi.

KOVİD-19 GEBELİK İÇİN RİSK OLUŞTURUR MU?

Korona virüsün gebelerde oluşturduğu riskler hakkında da açıklama yapan Kılıç; şunları söyledi: “Elimizdeki bilimsel veriler sınırlı olmakla birlikte bugüne kadar gebelerin genel popülasyon ile karşılaştırıldığında enfeksiyonun sonuçları açısından daha riskli olmadıkları düşünülmektedir. Ancak gebelikte tüm vücutta olduğu gibi bağışıklık sisteminde de çeşitli değişiklikler oluşur. Şimdiye kadar olan veriler ise korona enfeksiyonu geçiren gebelerin çoğunluğunun gebeliğini ve doğum sürecini sağlıklı şekilde tamamladıkları,  bebeğe bulaşın anne karnındayken olmadığı yönündedir.”

“GEBELERİN BESLENME KURALLARINA UYMASI ÖNEMLİ”

Virüsün yayılma şekli hakkında da konuşan Kılıç, “Yeni tip korona virüs damlacık yolu veya kontamine yüzeylere hastanın eli ile temas etmesi sonucunda göz, ağız, burun mukozasına doğrudan temas ile yayılmaktadır. Gebelerin bulaşı azaltmak için el yıkama, el ve yüz bölgesine temaslardan kaçınma, kalabalık ortamlardan uzak durma, toplu taşıma araçlarını mümkün olduğunca kullanmama ve hasta kişilerle teması kesme gibi uyguladığımız genel önlemlere uyması yeterlidir. Elbette ateş, öksürük ve solunum zorluğu gibi semptomların varlığında acilen hastaneye başvuruları gerekmektedir.

Ayrıca sosyal izolasyon kurallarını uyguladığımız şu günlerde gebelerin beslenme kurallarına uyması ve hareketsiz kalmaması özellikle önemlidir” diye konuştu.

KOVİD-19’ UN BEBEĞE GEÇİŞİ OLUR MU?

Kılıç, şunları söyledi: “Virüsün anneden bebeğe doğumdan önce ya da doğum sırasında geçiş yapıp yapmadığı net olarak bilinmemektedir. Bu hastalığa yakalanmış gebelerden toplanan sınırlı sayıdaki bilgiler; kordon kanı, bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı ve anne sütünde yapılan testlerde virüse rastlanmadığı yönündedir. Bununla birlikte Covid-19’un erken gebelik dönemlerinde fetüs üzerinde olumsuz etkisi olup olmadığı da bilinmemektedir. Anomali, düşük ve erken doğumu arttırdığını gösteren bilgi şimdilik yoktur.  Emzirme konusunda net bir bilimsel görüş olmamakla birlikte Covid-19 temaslı veya şüpheli annelerin bebeklerini emzirmesine izin verilebilir. Ayrıca anne sütünün geçmişte Sars çalışmalarında da gösterildiği şekilde içerdiği koruyucu antikorlar ile potansiyel değerini göz ardı etmemek gerekir.  Annede şiddetli enfeksiyon görülmesi halinde emzirmenin devam edip etmeyeceğine sağlık  uzmanları tarafından karar verilmelidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221