Koronalı günlerde aile içi ilişkiler nasıl etkilendi?

Salgın sürecinde aile içi ilişkiler hakkında açıklamalarda bulunan Töz Terapi ve Danışma Merkezi’nden Psikoterapist Dr. Özgül Yücalan, cinsel sorunlar ve evlilik çatışmalarının arttığını belirtti.

Çin’in Wuhan kentinde başlayıp dünyayı adeta kasıp kavuran yeni tip korona virüs iş ve sosyal yaşantın yanı sıra aile içi ilişkileri de etkiledi. Korona virüs ile eve kapanan Türkiye’nin ruh hali aile ilişkilerine de yansıdı. Salgın sürecinde aile içi ilişkiler hakkında açıklamalarda bulunan Töz Terapi Ve Danışma Merkezi’nden Psikoterapist Dr. Özgül Yücalan; “Hem pandeminin etkisi hem evde özel alanların kalmaması, insanların bütün gün ayrı zaman geçirebilirken hep evde hep birlikte vakit geçiriyor olmaları aile içi çatışmaları arttırdı. Bazı ailelerde ise daha yakınlaşmaya sebep oldu. Çatışmaların arttığı ailelerde özel alanı kalmayan insanlar evliliği sonlandırmaya veya birlikteliği bitirmeye karar verebildiler. Aileler bu dönemde zaman zaman yardıma ihtiyaç duydular. Evlilik çatışmaları, cinsel sorunlar, çocuklarla ilgili problemler, okulların açılmasıyla ilgili çocuklarda birtakım problemler gibi aile içi sorunlar olarak karşımıza çıktı. Salgınla birlikte ölüm kaygısı, kaygı bozuklukları, özel alanların kalmaması ile birlikte eski yaşanmış travmaların tetiklenmesi gibi durumlar ortaya çıktı” dedi.

"SALGIN SÜRECİNDE ŞİDDETTEN KURTULAMAYAN KADINLAR OLDU"

Türkiye’de kadına karşı şiddet salgın sürecinde arttığını belirten Dr. Yücalan; “Kadınlar pandemi sürecinde eve kapandıkları için şiddetten kurtulamayan kadınlar oldu. Türkiye’de kadın cinayetleri çok fazla. Eğitimli kadınlar bile ülkede şiddet görüyor. Eğitim seviyesi arttıkça da bu durumu insanlara söylemekten, itiraf etmekten utanıyorlar. Bu utanç da onları şiddet uygulayanları besliyor. Daha da fazla şiddet görüyorlar. Zorlanılan durumlarda mutlaka yardım alınmalıdır. Bu konularda yardım almak utanılacak bir durum değil” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2020, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER