“Kovid-19 meslek hastalığı yasası istiyoruz”

Başhekim Uzm. Dr. Ahmet Bacanlı’yı korona nedeniyle kaybeden Özel Denizli Cerrahi Hastanesi önünde basın açıklamasında bulunan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Rıza Erbay; Kovid-19 için ‘Meslek Hastalığı Yasası’ çıkarılmasını talep etti.

“Kovid-19 meslek hastalığı yasası istiyoruz”

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ahmet Bacanlı, 2020 yılı Aralık ayında korana virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay, Başhekim Bacanlı’yı Kovİd-19'dan kaybeden Özel Denizli Cerrahi Hastanesi basın açıklamasında bulundu.

Açıklamada Uzm. Dr. Ahmet Bacanlı başta olmak üzere yaşamını yitiren tüm hekimleri anarak başlayan Prof. Dr. Erbay, pandeminin 19’uncu ayını geride bıraktığının altını çizdi.

Prof. Dr. Erbay, “Salgının tüm yükünü sırtlanan sağlık çalışanlarının görülmeyen değerini görünür kılmak için bir aradayız. 19 aydır ölüyoruz, 19 aydır hastalanıyoruz, gün be gün tükeniyoruz. Bugüne kadar 484 sağlık çalışanını kaybettik. Ekimler birçok ülkede Kovid-19 meslek hastalığı sayılırken bizim ülkemizde hala daha yasal düzenlemesi yapılmadığı için göç ediyor. Kısacası emeğimiz görmezden gelindiği için hekimler, ‘bu topraklarda hekimlik yapmak istemiyoruz’ diyorlar. Bu gidişata dur demek için haklarımızı bir an önce istiyoruz. Kovid-19 için meslek hastalığı yasası çıkarılmasını talep ediyoruz. Tüm sağlık çalışanlarına Türkiye’de ilk vakanın ilan edildiği 11 Mart 2020’den itibaren, pandeminin sonlandığı zamana kadar her yıla 120 gün yıpranma payı, fiili hizmet süresi zammı istiyoruz. 175 bin hekimin sözcüsü olarak 23 Kasım’da İstanbul’dan başlatacağımız ‘Beyaz Yürüyüş’ün ardından 27 Kasım günü Ankara’da ülkenin dört bir yanından gelen hekimler ve sağlık emekçileri ile Beyaz Forum’da buluşacağız. Taleplerimizin kabul edilmemesi halinde bu forumda alacağımız kararlar ile mücadelemizin büyüyeceğinden ve sonuç alıncaya kadar devam edeceğinden de kimsenin kuşkusu olmaması gerektiğini bir kere daha hatırlatıyoruz” diye konuştu. Hastane önünde gerçekleşen etkinliğe hastane hekimleri ve çalışanları da katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER