Kronik böbrek hastalığı önemli halk sağlığı sorunu

Dünya Böbrek Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Belda Dursun; kronik böbrek hastalığının dünya çapında önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunun al tını çizdi.

Kronik böbrek hastalığı önemli halk sağlığı sorunu

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Belda Dursun, her yıl mart ayının ikinci perşembe günü kutlanan ‘Dünya Böbrek Günü’ dolayısıyla yazılı açıklamalarda bulundu. Bu yıl Dünya Böbrek Günü temasının ‘Böbrek sağlığınızı koruyun ve takip edin’ olduğunu ifade eden Prof. Dr. Dursun, “Kronik böbrek hastalığı dünya çapında önemli bir halk sağlığı sorundur, erken fark edilip tedavi edilmediği zaman ağır böbrek yetmezliği, kalp-damar hastalıklarına ait komplikasyonlar ve ölüm ile sonuçlanabilir. Dünya genelinde kronik böbrek hastalığının görülme oranı yüzde 10-12 civarında olup, kadınlarda bu oran yüzde 14’e kadar çıkabilmektedir. Türk Nefroloji Derneği tarafından yapılan ülke çapındaki bir tarama çalışmasında ülkemizde kronik böbrek hastalığı oranı yüzde 16’ya yakın saptanmıştır ve dikkat çekici bu yüksek oranların altında yatan nedenler olarak giderek artmakta olan sigara kullanımı, obezite, diyabet ve hipertansiyon öne sürülmektedir. Genel popülasyon açısından değerlendirme yapıldığında kronik böbrek hastalığının en sık görülen nedenleri şeker hastalığı, yüksek tansiyon, nefritler, kistik böbrek hastalıkları ve ürolojik (idrar yollarında taş veya tıkanıklık) problemlerdir. Kontrolsüz şeker hastalığı, kontrolsüz hipertansiyon, kalp hastalığı, şişmanlık, ileri yaş, ailede böbrek hastalığı öyküsü, sigara ve sık ağrı kesici ilaç kullanımı, kişiyi böbrek hastalığı açısından yüksek riskli hale getirmektedir” diye konuştu.

“YILDA EN AZ BİR KEZ KONTROL EDİLMELİ”

Kronik böbrek hastalığının sinsi ilerlediğini ifade eden Prof. Dr. Dursun, şunları kaydetti: “Bu nedenle riskli kişiler başta olmak üzere herkesin düzenli olarak sağlık taramasından geçmesi, basit kan ve idrar testi ile böbrek fonksiyonlarını yılda en az bir kez kontrol ettirmesi önemlidir. Erken teşhis ve tedavi edilemeyen kronik böbrek hastalığı son dönem böbrek yetmezliğine ilerlemekte, bu aşamada diyaliz ve böbrek nakli tedavileri gündeme gelmektedir. Kronik böbrek hastalığının en önemli ve etkin tedavi şekli önlenmesidir. Bu noktada koruyucu hekimlik yaklaşımları ön plana çıkmaktadır. Özellikle kronik böbrek hastalığı olan veya bu açıdan yüksek risk taşıyan bireylerde böbrek fonksiyonun korunması son derece önemlidir. Böbrekler için risk oluşturan ilaçlar (bazı antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar) kullanılırken, tanı veya tedavi amaçlı görüntüleme işlemleri (örneğin ilaçlı tomografi ve anjiografi) sırasında, riskli ameliyatlar öncesinde ve sonrasındaki dönemde böbrek fonksiyonlarının hekim tarafından izlenmesi ve koruyucu önlemlerin alınması çok önemlidir. Gereksiz ve hekim kontrolünde olmayan ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Böbrek sağlığı açısından böbrekleri susuz bırakmamak ve yeterli su alımına özen göstermek, özellikle sıcak iklimde yaşayanlarda, daha da önemlidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER