KRONİK HASTALIĞI OLANLAR AŞIRI SICAKLARA DİKKAT

Aşırı sıcaklara karşı uyarılarda bulunan Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Nevzat Bilal, özellikle kronik rahatsızlığı olanların mecbur kalmadıkça 10:00 ile 15:00 saatleri arasında güneşe çıkmaması gerektiğini vurguladı.

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR AŞIRI SICAKLARA DİKKAT

Yaz mevsiminin gelişiyle hava sıcaklıklarında aşırı artış yaşandı. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Nevzat Bilal, aşırı sıcaklara karşı uyarılarda bulundu. Kronik rahatsızlığı olanların mecbur kalmadıkça güneşe çıkmaması gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Bilal; “Başta şeker, yüksek tansiyon, damar sertliği, kalp rahatsızlığı olan, obezite ve guatr hastalığı bulunan kişiler sıcak havalardan fazlasıyla etkilenirler. Kronik hastalar saat 10:00 ila 15:00 arasında güneşe mecbur kalmadıkça çıkmamalıdır” dedi.

“GÜNDE EN AZ 3-4 LİTRE SU İÇİLMELİ”

Kronik rahatsızlığı bulunan hastaların sıcak havalarda susuz kalmamaları gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Bilal; “Bu hastaların günde en az 3-4 litre su içmeleri, ilaçlarını ise kesinlikle aksatmamaları gerekir. Eğer bu hastalar bu ilaçları aksatırlarsa; yaz mevsiminde olduğu için kış mevsimindekinden daha çok iyon dengeleri bozulur. Çünkü sıcak havada bu iyonları ter ile attığımız için hastalık da şiddetini arttırır” diye konuştu.

“EN FAZLA BİR DİLİM KARPUZ, BİR TOP DONDURMA YENMELİ”
Yaz mevsiminde en çok tüketilen gıdaların dondurma ve karpuz olduğunu hatırlatan ve özellikle şeker hastalarını uyaran Uzm. Dr. Bilal; “Malum yaz gününde dondurma tüketiliyor. Tatlı tercihleri sütlü tatlılardan yana olmalıdır. Şeker hastaları, tatlı yememeliler ve dondurmayı olabildiğince az tüketmeliler. Dondurmayı kısıtladık ama şeker hastalarının kavun, şeftali, karpuz, incir, üzüm gibi gıdaları tüketmemeleri gerekir. Tüketeceklerse de sayı ile tüketmeliler. Mesela 10 tane üzüm, ince bir dilim kavun, ince bir dilim karpuz tüketebilirler. Günde bir topu geçmeyecek şekilde de dondurma yiyebilirler. Öte yandan fastfood ürünlerden, yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.  ” ifadelerini kullandı.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2018, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER