Kurban eti nasıl tüketilmeli?

Kurban Bayramı’nda artan et tüketiminin kalp damar hastaları ve yaşlı hastalarda riskli durumlara neden olabileceğini belirten Denizli Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hidayet Göksoy, bu kişilerin bayramda et tüketiminde nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Kurban eti nasıl tüketilmeli?

Denizli Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hidayet Göksoy, Kurban Bayramı’nda artan et tüketiminin kalp damar hastaları ve yaşlı hastalarda riskli durumlara neden olabileceğini belirtti. Kalp damar hastaları ile yaşlı hastalarda vücut direnci ve sağlığı için dengeli beslenmenin çok önemli olduğunu ifade eden Dr. Göksoy, “Kırmızı et; içerdiği protein, B12 vitamini, demir, çinko, selenyum ve karnitin gibi vücut için gerekli çok sayıdaki vitamin ve mineralden dolayı dengeli beslenmenin vazgeçilmez öğelerinden biridir. Ancak kalp damar hastaları, hipertansiyon ve kalp yetmezliği hastalarının bu kadar önemli bir protein ve demir kaynağı olan kırmızı eti belirli ölçüler ve kurallar dahilinde tüketmeleri gerekmektedir. Bu hastalar, Kurban Bayramı sürecinde kontrollü ve dikkatli olmamaları durumunda sağlıklarında kötüleşmeyle karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle; kalp hastaları kurban etini tüketirken öncelikle yağlı ve tuzlu et ile sakatat tüketiminden kaçınmalıdırlar. Yine kalp hastaları ve yaşlı bireylerin kurban etini 24 saat dinlendirip sonrasında tüketmeleri önerilmektedir. Çünkü taze kesilmiş etin sert olmasından dolayı sindirimi zor olup hem hazımsızlık gibi mide problemlerine hem de bunun yanı sıra kalbinin iş yükünün artmasına da neden olmaktadır” diye konuştu.

KALP HASTALARI, KURBAN ETİNİ HAŞLAMA VE IZGARA ŞEKLİNDE TÜKETMELİ

Kurban etinin pişirilmesinde ve hangi besinler ile tüketilmesi yönünde de kalp hastalıkları açısından dikkat edilmesi gereken unsurlar olduğunu dile getiren Dr. Göksoy, şöyle devam etti: “Kurban etini; yağlı ve kavurma şeklinde tüketim yerine, haşlama ve ızgara gibi daha sağlıklı tüketim yolları tercih edilmelidir. Ancak ızgara sırasında etin ateşe çok yaklaştırılarak pişirilmesi ette kömürleşmeye neden olup bu da kanserojen etkiler meydana getirebilir. Yine bu konuda da dikkat edilmeli ve uygun şartlarda pişirmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca kurban etini tüketirken tuzdan, alkolden, unlu ve karbonhidratlı tatlılardan uzak durulmalı, ağır yemeklerle beraber tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Bunun yerine sebzeli yemekler ve salatalarla beraber tüketilmesi önerilmektedir. Sebze ve meyvelerde bulunan C vitamini ve antioksidanlar, etteki demirin emilimini arttırmakta, zararlı etkilerini azaltmaktadır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2020, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER