LAPAROSKOPİK KOLON CERRAHİSİYLE SAĞLIKLARINA KAVUŞTULAR

Denizli Servergazi Devlet Hastanesi’ne başvuran kalın bağırsaklarında çok sayıda büyük polipler ve kanser odakları saptanan, 76 yaşındaki İbrahim K. ve 66 yaşında ki Himmet Z., geçirdikleri Laparoskopik Kolon Cerrahisiyle sağlıklarına kavuştular.

LAPAROSKOPİK KOLON CERRAHİSİYLE SAĞLIKLARINA KAVUŞTULAR

Denizli Servergazi Devlet Hastanesi’ne başvuran kalın bağırsaklarında çok sayıda büyük polipler ve kanser odakları saptanan, 76 yaşındaki İbrahim K. ve 66 yaşında ki Himmet Z., geçirdikleri Laparoskopik Kolon Cerrahisiyle sağlıklarına kavuştu. Operasyonu gerçekleştiren Servergazi Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanları Op. Dr. Ali Kadir Değirmenci ve Op. Dr. İlknur Turan, konuyla ilgili açıklamada bulundu. Son yıllarda Sağlık Bakanlığı politikaları gereği, kanser taramaları programlarına uygun olarak özellikle kalın bağırsak, meme ve mide kanserlerinin erken tanısı için hastalarına çeşitli tetkikler yaptıklarını belirten Servergazi Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanları Op. Dr. Ali Kadir Değirmenci; hastalarını endoskopi, kolonoskopi, mamografi, gizli kanama testi gibi tetkiklerle taradıklarını söyledi.

Tanı alan hastalarında güncel bilimsel gerçekler ışığında hastalıklarının evrelemelerini yaptıktan sonra cerrahi, kemoterapi, radyoterapi tedavilerini hastalığa göre değerlendirip tetkik ve tedavi sürecini belirlediklerine değinen Dr. Değirmenci, kalın bağırsak kanserlerinin erken evrede yakalandığında tamamen tedavi edilebildiğini, tedavide kapalı cerrahinin daha fazla kullanıldığını, bunun da kanser hastalarına daha uzun, kaliteli bir yaşam sunduğunu vurguladı. Servergazi Devlet Hastanesi’nde ek hiçbir ücret talep edilmeden bu ve benzeri ileri düzey bakım gerektiren kapalı işlemlerin başarı ile yapılabildiğini ifade eden Dr. Değirmenci, “Bakanlığımızın tarama programları kapsamında; kabaca 40 yaş ve üzerinde meme hastalıkları için, 50 yaş üzerinde ise kalın bağırsak (kolon) hastalıkları için “hiçbir şikayet olmasa bile” tarama yapılması önerilmektedir” dedi.

“BAĞIRSAK KANSERİNDE KAPALI AMELİYAT AVANTAJ SAĞLIYOR”

Servergazi Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanları Op. Dr. İlknur Turan, ise şunları aktardı: “Kapalı ameliyatlar, açık ameliyatlara göre daha az akciğer enfeksiyonları, yara yeri enfeksiyonları, dikiş ayrılmaları, ameliyat yeri fıtıkları, ağrı sağlayarak ameliyat sonrası konforu anlamlı düzeyde arttırmaktadır. Hastanemizde Ocak 2017’den beri sadece bin 500’ün üzerinde hastamızı kapalı ameliyatlarla sağlık güvenceleri kapsamında sağlığına kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tabi ki bu imkanların ve bakımın sağlanmasında ve sürdürülmesinde Başhekimliğimiz ile Anestezi ve Genel Cerrahi ekibimiz, idari personel, hemşirelerimiz ve eczacılarımız, personellerimiz büyük gayretler göstermektedir. Onların da katkılarını hatırlatmakta fayda görüyoruz.” Hastanelerinde; futbolcuların yurtdışında olmaya gittikleri kapalı kasık fıtığı, dalak, mide tümörü, mide fıtığı, reflü, karın fıtığı ve safra kesesi ameliyatlarının da uygun olan hastalara yapılabildiğini belirten Hastane Başhekimi Op. Dr. Alpaslan Alsoy, özverili çalışmalarından dolayı Genel Cerrahi Servisi ekibine teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER