“LÖSEMİ, ÇOCUKLUK ÇAĞININ EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRÜDÜR’’

2-8 Kasım Lösemi Haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Tekden Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Işık Balcı; “Lösemi, çocukluk çağının en sık görülen kanser türüdür. En kısa sürede tanı konmalı ve tedaviye başlanmalıdır” dedi.

“LÖSEMİ,  ÇOCUKLUK ÇAĞININ EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRÜDÜR’’

Tekden Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Işık Balcı, 2-8 Kasım Lösemi Haftası kapsamında hastalığa ilişkin açıklamalarda bulundu. ‘Kan kanseri’ olarak da bilinen Lösemi’nin; kemik iliğinden kaynağını alan kan üreten kök hücrelerinden birinin, çeşitli etkenlerin bir araya gelmesi ile gelişiminin bir basamağında duraklaması ve kontrolsüz aşırı çoğalmaya başlaması olduğunu belirten Doç. Dr. Balcı; “Lösemiyi oluşturan ‘blast’ denilen hücreler, öncelikle kemik iliğini, sonrasında da tüm organlara hızla yayılır. Löseminin tam olarak nedeni bilinmese de özellikle radyasyon, benzen gibi kimyasallara ve tarım ilaçlarına maruz kalmanın lösemi riskini artırdığı bilinmektedir. Çocukluk çağı lösemilerinin büyük çoğunluğu akut lösemilerdir.  Akut lösemiler de akut lenfoblastik lösemi (ALL) ve akut miyeloblastik lösemi (AML) olmak üzere ikiye ayrılır. Akut lösemilerde seyir hızlı olup, 1-2 ay içerisinde klinik bulgu ve belirti verir. Akut lösemi,  zamanında tanı konulup tedaviye başlanmazsa, günler veya haftalar içinde hastanın kaybedilmesine neden olabilir. Bu nedenle kısa sürede tanı konulmalı ve en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır” dedi.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Löseminin belirtileri hakkında da bilgiler veren Doç. Dr. Balcı; “Solukluk, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi, uygun tedavi ile kontrol altına alınamayan, sık tekrarlayan ateş, enfeksiyonlar, kemik ağrıları, cilt altında kanama, burun ve diş eti kanamaları, boyun ve koltuk altı lenf bezlerinde büyüme, karında şişlik, diş etlerinde kabarma gibi belirtiler gözlemlenir. Lösemi belirtileri pek çok hastalığın belirtileri ile aynı seyredebilir. Vücudun tüm organlarına yayılabilen lösemi özellikle romatizmal hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları, kanamalı hastalıklar, lenfoma vs. belirtileri ile benzer bulgulara sahip olabilir” diye konuştu.

“LÖSEMİ EN ÇOK 2-5 YAŞ ARASI ÇOCUKLARDA GÖRÜLMEKTE”

Kan kanserinin tedavi yöntemleriyle ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Balcı, şunları söyledi: “Lösemi, çocukluk çağının en sık görülen kanser türüdür. En çok 2-5 yaş arası çocuklarda görülmektedir. Yeni doğandan 18 yaşına kadar da artarak devam edebilmekte. Artık tedavi konusunda oldukça iyi bir aşamadayız. Çocukluk çağı lösemileri erken tanı konduğunda, yüzde 90 oranında tedavi edilebilmektedir. Tedavi süreci oldukça uzun ve meşakkatli bir süreçtir. 7-8 ay hastanede yatarak, daha sonra da yaklaşık 3 yıl boyunca ayaktan ilaç verilerek uygulanan bir tedavi süreci vardır. Bazı lösemi türlerinde ise mutlaka kemik iliği nakli yapmak gerekir. Hem akraba içi hem akraba dışı vericilerden yapılan kemik iliği naklinde Türkiye oldukça önemli bir başarıya sahiptir. Lösemi hastalarımıza acil şifalar diliyorum ve erken tanının önemine bir kez daha dikkat çekmek istiyorum.”

PINAR ÇANKAYA-SERDAR KİRİŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER