Mersin’de aort damarı yırtıldı, Denizli’de hayata tutundu

Mersin’de yaşayan Tayfun Bozdoğan (59) bir anda beliren öksürük sebebiyle hastaneye başvurdu. Aort damarında yırtılma ve balonlaşma olduğu tespit edilen Bozdoğan, Denizli Özel Sağlık Hastanesi’nde yapılan başarılı operasyonla sağlığına kavuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde Bilgisayar İşletmeni olarak çalışan 59 yaşındaki Tayfun Bozdoğan öksürük şikâyeti ile Mersin’de hastaneye başvurdu. Aort damarında yırtılma ve balonlaşma olduğu tespit edilen Bozdoğan, ameliyat için arayışa girdi. Kızı ve damadının Denizli’de operasyonun başarılı geçeceğini öğrenmesinin ardından Bozdoğan ve ailesi, kentte bulunan Özel Sağlık Hastanesi Kalp Ve Damar Cerrahisi ’ne başvurdu. Operasyonla aort damarı alınan ve yapay damar takılan Bozdoğan, sağlığına kavuştu.

“GÖĞÜS BOŞLUĞUNDA BİR BASKI OLUŞUYORDU"

Ameliyata ilişkin bilgiler veren Özel Sağlık Hastanesi Kalp Ve Damar Cerrahisi Prof. Dr. Ünal Açıkel; “Hastamız bize geldiğinde aort damarında bir yırtık oluştuğunu ve o bölgede bir büyüme olduğunu tespit ettik. Göğüs boşluğunda bir baskı oluşuyordu. Bu durum soluk borusunu sıkıştırıyordu. Nefes darlığı ve ağrı vardı. Bu büyüklükte aslında çok rastlamıyoruz.  Genelde bu tarz hastalar bu noktaya gelmeden hayatını kaybediyorlar. Geçtiğimiz yıllarda 12 veya 14 santimetre anevrizma ameliyat etmiştik ama böylesiyle ilk kez karşılaştık. Tayfun Bey’in anevrizması 20 santim boyunda çapı da 15 santimdi. Genelde kalpten çıkan noktada anevrizmayla karşılaşırken hastamızda hem çıkan aort da hem de aortun sırta doğru döndüğü bölgede çok büyük anevrizması vardı. Hastamız aynı zamanda daha önce böbrek nakli olmuştu. Bu biraz ameliyatı zor kılıyordu. Böbreğini korumak zorundaydık. Bu tarz ameliyatlarda genel olarak kan dolaşımını zaman zaman durduruyoruz. Ancak bu özellik nedeniyle böbreklerin sürekli kan dolaşımını hiç kesmeden böbreğin beslenmesini sağladık” ifadelerini kullandı.

“AMELİYAT OLMASAYDI HASTAMIZIN YAŞAMA ŞANSI YOKTU"

Hastanın durumunun gayet iyi olduğunu belirten Prof. Dr. Açıkel; “Şuan her şey yolunda. Ameliyatla birlikte balonlaşmış olan damarı çıkarttık. Yerine yapay damar takıldı. Kafaya ve kollara giden damarlara da tek tek baypaslar yapıldı. Ameliyat olmasaydı hastamızın yaşama şansı yoktu. Bizler bu anevrizmaları saatli bomba olarak tanımlarız. Hastamız şansına yaşamıştı ”şeklinde konuştu.

“DOKTORLAR SAATLİ BOMBA GİBİ GEZDİĞİMİ SÖYLEDİLER"

Yaşadıklarını anlatan Tayfun Bozdoğan; “Günlük hayatımda bir anda öksürük belirdi. Hastaneye gittim. Doktorlar aort anevrizmayla ilgili bir sıkıntı ve balonlaşma olduğunu söyledi. Arayışa girdik. Daha sonra kızım ve damadım Denizli’de böyle bir operasyonun başarılı olacağını öğrenmişler. 2012 yılında kayınımdan böbrek nakli olmuştum. Bu sebeple operasyonun zorlu geçeceğini biliyorduk. Kalbim büyümüştü. Hem göğüs bölgemde hem de sırtımda ağrı vardı. Doktorlar saatli bomba gibi gezdiğimi söylediler. Ameliyat sonrası çok iyi oldum. Kontrollere geliyorum. Durumum gayet iyi” şeklinde konuştu.

AORT ANEVRİZMASI NEDİR?

Aort anevrizması, sol kalpten çıkan ve aort adı verilen atardamarda bölgesel genişleme olması sonucu kesecik oluşması durumudur. Sıklıkla 60 yaşın üzerindeki hipertansiyon hastalarında görülebilen bu genişleme noktalarında ani olarak yırtılmalar meydana gelebilir. Buna aort yırtılması ya da tıbbi adıyla ‘aort diseksiyonu’ denmekte.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2020, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER