MİDESİNDEN YEMEK BORUSU YAPILDI, KANSERİ YENDİ...

Yutma güçlüğü ve kilo kaybı şikayeti ile Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’ne başvuran 50 yaşındaki Erdal Yıldırım’a yapılan muayene ve tetkikler sonucunda yemek borusu kanseri teşhisi konuldu. PAÜ) Hastanesi Genel Cerahi ve Göğüs Cerrahi ekibi tarafından operasyona alınan Yıldırım’a kapalı laparoskopiktorakoskopik yöntem ile midesinden yemek borusu yapıldı ve sağlığına yeniden kavuştu.

MİDESİNDEN YEMEK BORUSU YAPILDI, KANSERİ YENDİ...

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastaneleri, riskli operasyonları başarıyla gerçekleştirmeye devam ediyor. Yutma güçlüğü ve kilo kaybı şikayeti ile Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’ne başvuran 50 yaşındaki Erdal Yıldırım’a yapılan muayene ve tetkikler sonucunda yemek borusu kanseri teşhisi konuldu. Yemek borusu tıkandığı için su dahi içemeyen Yıldırım, PAÜ Hastanesi Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kağan Gökakın ve ekibi tarafından ameliyata alındı. Yıldırım’ın midesinden yapılan yemek borusu ile hasta, sağlığına yeniden kavuştu. Operasyon hakkında açıklama yapan Doç. Dr. Gökakın “50 yaşındaki hastamız bize yutkunma ve kilo kaybı şikayeti ile başvurdu. Yapılan incelemeler sonucu hastamıza yemek borusu kanseri teşhisi konuldu. Ameliyat sonrası hastamız sağlığına kavuştu” dedi.

“HASTAMIZ SAĞLIĞINA KAVUŞTU VE TABURCU OLDU”

PAÜ Hastanesi Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muhammed Raşid Aykota, “Hastanın kapalı (laparoskopiktorakoskopik) ameliyat ile yemek borusu alındı ve mideden yeni yemek borusu yapıldı. Açık ameliyat olsaydı, hastanın karın ve göğüs boşluğunun açılması gerekirdi. Ancak bu durumda hastanın ameliyat sonrası iyileşme dönemi uzun sürecekti. Kapalı yöntemde hastanın sadece göğüs bölgesinde küçük bir kesisi oldu. Hastamız çok şükür sağlığına kavuştu ve taburcu oldu. Bu ameliyat şehrimizde ve bölgemizde ilk kez yapıldı. Hastanemizde her türlü kanser ameliyatını kapalı yöntem ile yapar hale gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz ve PAÜ Hastanesi olarak bölgenin Onkolojik Cerrahi Merkezi olma yönünde emin adımlarla ilerliyoruz. Hasta İlk aylarda katı gıda yutmakta güçlük çeker, daha sonra sulu gıda yutamaz.Su dahi içemez hale gelen hasta son olarak tükürüğünü dahi yutamaz. Bu arada hızla kilo kaybetmeye başlarlar. En sonunda beslenemediği için kişi yaşamını yitirir” diye konuştu.

“GÖĞÜS BOŞLUĞUNDAN AÇILAN ÜÇ DELİKLE KANSERLİ KISMI ÇIKARIYOR”

Yemek borusu kanseri ameliyatlarının oldukça büyük ve riskli ameliyatlar olduğunun altını çizen PAÜ Hastanesi Göğüs Cerrahi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Aydoğmuş, şunları aktardı: “Bu ameliyatları son yıllarda birçok alanda tercih edilen ve kapalı olarak bilinen Laparoskopik-Torakoskopik yöntemle gerçekleştiriyoruz. Hastanın karnından ve göğüs boşluğundan açılan üç delikle kanserli kısmı çıkarıyor daha sonra da yemek borusu işlevi görecek şekilde mideden bir yemek borusu oluşturuyoruz.”

“AMELİYAT SONRASI ADETA YENİDEN DOĞDUM”

Ameliyatın ardından sağlığına kavuşan Erdal Yıldırım,  “Hastalığımı öğrendikten sonra çok üzüldüm. Denizli’de gittiğim hastaneler bu ameliyatın çok riskli olduğunu söylediler. Son çare olarak başvurduğum PAÜ Hastanesi’nde ameliyatımın yapılabileceğini söylediler. Yapılan ameliyat sonrası adeta yeniden doğdum. Daha önce su bile boğazımdan geçmezken şimdi rahatlıkla yemek yiyebiliyorum. Her geçen gün daha iyi oluyorum. Emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

DOĞAN AKŞİT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER