Muğla’dan geldi, Denizli’de sağlığına kavuştu

Muğla’da yaşayan ve doğumsal kalp hastası olan 44 yaşındaki Yasemin Doğan, Denizli’ye gelerek, Özel Denizli Tekden Hastanesi’ne başvurdu. Hastanın ameliyatını başarıyla gerçekleştiren Çocuk ve Erişkin Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Mehmet Fatih Ayık, “Kalpteki yanlış dönüş ve kalp deliğini hastanın kendi kalp zarından hazırladığımız yama ile kapattık ve sonrasında kalp kapağına tamir uyguladık” dedi.

Muğla’dan geldi, Denizli’de sağlığına kavuştu

Muğla’da yaşayan 44 yaşındaki Yasemin Doğan’ın, geçirdiği safra kesesi ameliyatının ardından akciğer basıncının yüksek olduğu fark edildi. Yapılan tetkikler sonucunsa ise Doğan’ın doğumsal kap hastası olduğu ortaya çıktı. Muğla’dan kente gelen Doğan, Özel Denizli Tekden Hastanesi’ne başvurdu. Burada ameliyata alnına Doğan, sağlığına kavuştu. Hastanenin Kardiyoloji kliniğinde hastanın, akademisyen doktorlardan Doç. Dr. Murat Ünlü tarafından muayene edilerek değerlendirildiğini belirten ve ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Mehmet Fatih Ayık, “Hastamıza yapılan Eko ve tomografi sonrası ‘atriyal septal efekt (ASD), parsiyel pulmoner venöz dönüş anomalisi ve trikuspit kapak yetmezliği’ tanısı konulmuştur. Yani hastamızın doğuştan olan kalp kulakçıkları arasında bir delik mevcuttu. Ayrıca akciğerden kalbe temiz kan getiren damarların bir kısmı kalbin yanlış bölümüne dökülmekte ve yıllar içinde bu problemin kalbe verdiği zarardan ötürü kalp kapağının birinde yetmezlik meydana gelmiş. Hastayı bu tetkikler ve şikayetleri ile değerlendirip kalp ekibimizle birlikte açık kalp ameliyatına aldık. Kalpteki yanlış dönüş ve kalp deliğini hastanın kendi kalp zarından hazırladığımız yama ile kapattık ve sonrasında kalp kapağına tamir uyguladık” şeklinde bilgi verdi.

“ANNE KARNINDA MEYDANA GELEN HASTALIKLARDIR”

Doğumsal Kalp Hastalıklarının tedavisinde başarı gösteren Doç. Dr. Ayık, “Doğumsal kalp hastalıkları adından da anlaşılacağı üzere, anne karnında kalp gelişirken meydana gelen hastalıklardır. Çocuk doğarken bu problem ile doğar. Doğumsal kalp hastalıklarının çok fazla çeşitleri vardır. Bunların bir kısmı doğum sonrası ilk saatlerde belirti verirken bir kısmı ise ameliyatını yaptığımız hastamız Yasemin Hanım’da olduğu gibi erişkin yaşına kadar teşhis edilememektedir. Erişkin yaşına kadar teşhis edilemediği için tedavi edilmediğinden dolayı zamanla hem kalpte büyüme hem de kapak bozukluğu gibi kalpte problemleri arttıracak zararlar da verir” dedi.

“TEKDEN, BÖLGENİN REFERANS HASTANESİ OLMAYA DEVAM ETMEKTE”

Özel Denizli Tekden Hastanesi’nde doğumsal kalp hastalıklarının tanı, cerrahi tedavi ve tedavi sonrası bakım hizmetinin yapılabildiğini belirten Doç. Dr. Ayık, “Doğumsal kalp hastalıklarının tedavisi hastanemizde başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Hastanemiz diğer branşlarda olduğu gibi kalpte de multidisipliner yaklaşımla bölgenin referans hastanesi olmaya devam etmektedir” şeklinde konuştu.

“AMELİYAT OLMAM GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER, ENDİŞELENDİK”

Daha önce yaptığı başarılı ameliyatları duyarak Tekden Hastanesi’ni tercih ettiğini belirten Yasemin Doğan, “Bundan bir buçuk yıl önce safra kesesi ameliyatı oldum. O ameliyatta akciğer basıncımın yüksek olduğu fakat sebebinin araştırılması gerektiği söylendi. Teşhis konulduğunda ameliyat olmam gerektiğini söylediler ve endişelendik. Hemen doğumsal kalp ameliyatını yapan doktorları araştırdık. Araştırırken internet haberlerinde çıkan Tekden Hastanesi’nde Çanakkale’den gelen 23 yaşındaki kızın kalbinde ur olduğunu ve buradaki doktor tarafından temizlenip sağlığına kavuştuğunu okudum. Sonrasında Doç. Dr. Mehmet Fatih Ayık’a gelmeye karar verdik. Geldiğimde önce Kardiyoloji doktoru Doç. Dr. Murat Ünlü’ye muayene olduk. Murat Bey beni Mehmet Fatih Bey’e yönlendirdi. Hatta ikisi birlikte sonuçlarımı değerlendirdiler. Yapılan tahliller ve değerlendirmeler neticesinde hem kalbimde hem de kalp kapağında yama yapılması gereken yerler olduğunu söylediler” dedi.

“YAŞ GÖZETMEKSİZİN MUTLAKA KALP KONTROLLERİNİZİ YAPTIRIN”

Doktoruna güvendiği için ameliyatımı olmaya karar verdiğini ifade eden Doğan, şunları kaydetti: “Hastanede ameliyathaneden tutun da servise kadar çok fazla ilgilendiler. Doktorlarım zaten inanılmaz ilgili ve tecrübeli. Benim gibi bu rahatsızlığı yaşayanlar varsa hiç çekinmeden gelmelerini öneririm. Özellikle çocuk ve erişkin kalp hastalıklarına bakan Doç. Dr. Mehmet Fatih Ayık araştırdığınız takdirde yaptığı tüm başarılı ameliyatları görürsünüz. Yaş gözetmeksizin mutlaka kalp kontrolünü yaptırın. Benim bu hastalığım doğuştan gelen bir hastalıkmış. Daha önce kontrole gitseydim belki erken fark edilirdi. Yine de geç olmadan sağlığıma kavuşmuş oldum. Herkese teşekkür ederim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER