“Obezite her geçen gün artıyor ”

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özgür Kaya; Son dönemin en çok konuşulan rahatsızlığı “Obezite” hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Obezite’nin her geçen gün arttığını ve birçok hastalığa sebep olduğunu dile getiren Dr. Kaya: “ İnsanlar Obezite olduklarını genelde kıyafetleri denk gelmediği ya da küçük geldiği zamanlar fark ediyor. Obezite günümüzde erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülüyor ve insanların hem sosyal hem de fizyolojik olarak tüm düzenini alt üst ediyor” dedi. Dr. Kaya, obezitenin neden olduğu bazı hastalıklara da değindi.

“Obezite her geçen gün artıyor ”

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özgür Kaya obezite ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle Türkiye’de yaygın olarak görülen obezitenin neden olduğu hastalıkların saymakla bitmeyeceğini aktaran Dr. Kaya; “Obezite TİP-2 diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, bel ve eklem problemleri, ani ölümler, üreme bozuklukları, fizyolojik yaşamın kalitesiz olmaya başlaması ve psikolojik rahatsızlıklara neden oluyor” dedi. Dr. Kaya, insanların hayat kalitesini düşüren ve tüm düzenini alt üst eden bu hastalığın, kadınlarda erkeklere oranlara daha fazla görüldüğünün de altını çizdi. Her bireyin Vücut Kitle İndeksi’ne göre yağ oranına baktırması gerektiğine de değinen Dr. Kaya; “Vücut Kitle İndeksi’ne göre yağ oranı 18 ile 25 arası olan bireyler normal, 25-30 arası olan bireyler fazla kilolu, 30 üzeri obezite olarak kabul edilir. Yağ oranı 40 ve üzerinde olan bireylerde ise Morbid Obezite (ölümcül hastalıkların başladığı dönem) bu oranın 50 ve üzerinde ise Süper Morbid  Obezite( ölümcül hastalıkların en yüksek oranda görüldüğü dönem) olarak bilinir” dedi.

“ÖNCELİKLE OBEZİTENİN NEDENLERİNE BAKMAMIZ LAZIM”

Obezitenin nedenlerine bakılması gerektiğinden söz eden Dr. Kaya; “Obezitenin öncelikle nedenlerine bakmamız lazım. Obezitenin birçok nedeni var. Bunun en önemli sebebi alınan kalorinin, harcanan kaloriden fazla olması. Kullanılan ilaçlara bağlı olarak da obezite gelişebilir. Hormonel hastalıklara bağlı obezite oluşabilir. Öncelikle nedenine bakmak lazım sonrasında hastanın rutin testlerini yaptırmak ve tedavi seçeneklerini değerlendirmek lazım. Obezite için Cerrahi ve Cerrahi dışı çeşitli yöntemler var. Bu cerrahi yöntemlerin seçimi yapılırken hastanın ek hastalıkları, beslenme alışkanlıkları, vücut kile indeksi gibi çeşitli faktörler değerlendirilmelidir. Hatta Dünya’da ve Türkiye’de şu an en yaygın cerrahi yöntem tüm mide ameliyatı. Midenin şeklinin tüp gibi olmasından dolayı bu ismi verilmiştir. Uygulaması diğer ameliyatlara göre daha kolaydır. Cerrahide 4-5 gün kadar hastanede kalınır sonrasında rutin kontroller ile hastanın takibi yapılarak, sağlığına kavuşur” dite konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2019, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER