Ölüm riskini iki katına çıkarıyor!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan korona virüsü salgını tüm dünyaya hızla yayılırken virüs ile mücadele kapsamında ülkeler savaş vermeye devam ediyor. Yapılan korona virüs araştırmasında alınan bilgilere göre yüksek tansiyon ölme riskini iki katına çıkardığı öğrenildi.

Ölüm riskini iki katına çıkarıyor!

Tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüs salgınında araştırmacılar virüs ile ilgili önemli bir bilgilendirmede bulundu. 3 bin kişiyle yapılan araştırma sonucunda yüksek tansiyonun ölme riskini 2 katına çıkarabileceği bildirildi.

YÜKSELDİĞİ GÖZLEMLENDİ

Uzmanlar, yüksek tansiyon hastalarının Kovid-19’dan yaşamını yitirme olasılığının iki katına çıktığını, yüksek tansiyon için ilaç kullanmayan hastalarda bu olasılığın daha da yükseldiğini gözlemledi.

2 BİN 886 KİŞİNİN VERİSİ İNCELENDİ

Şincing Hastanesi’nde görevli uzmanlar, İrlandalı meslektaşlarıyla 5-15 Şubat tarihlerinde Kovid-19 teşhisiyle hastaneye kaldırılan 2 bin 886 kişiye ilişkin veriyi inceledi.

Ekip, yüksek tansiyonu olan 850 hastadan 34’ünün (yüzde 4) Kovid-19’dan yaşamını yitirdiğini, yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunmayan 2 bin 27 kişiden ise 22’sinin (yüzde 1,1) hayatını kaybettiğini tespit etti.

Yüksek tansiyonu olup da ilaç kullanmayan 140 hastadan 11’inin (yüzde 7,9), ilaç kullanan 710 hastadan ise 23’ünün (yüzde 3,2) yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği gözlendi.

YÜKSEK TANSİYONU OLAN HASTALARIN ÖLÜM RİSKİ DAHA YÜKSEK

Yaklaşık 2 bin 300 kişiyi kapsayan 3 diğer araştırmanın verilerini de değerlendiren uzmanlar, yüksek tansiyonu tedavi etmede kullanılan ACE inhibitörleri alanlarda ölüm riskinin, beta blokerler, kalsiyum kanal blokerleri veya diüretikler kullananlara nazaran daha düşük olduğu bulgusunu elde etti.

Araştırma ekibinde yer alan Profesör Fei Li, “Yüksek tansiyonu olan hastalar, Kovid-19’dan ölme risklerinin daha yüksek olduğunu farkında olmalı, bu salgın sırasında kendilerini iyi bakmalı ve enfekte olmaları halinde daha özenli bakılmalılar.” değerlendirmesini yaptı.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2020, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211