Ozon tedavisi birçok hastalığa iyi geliyor

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Nilgün Şimşir Atalay, ozon tedavisi hakkında bilinmeyenleri ve merak edilenleri anlattı.

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Nilgün Şimşir Atalay, ozon tedavisi hakkında bilinmeyenleri ve merak edilenleri anlattı. Doç. Dr. Atalay, ozon tedavisinin ne olduğu ile ilgili; “Ozon tedavisi uzun yıllardır kullanılan tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir. Ozon tedavisinde farklı uygulama yöntemleri vardır. Her hastanın muayenesini yaptıktan sonra hastalıklarını, kullandıkları ilaçları sorguladıktan sonra hangi uygulama yöntemi uygunsa onu yaparız. Tedavide kullandığımız ozon gazı, medikal ozon jeneratörlerinde saf oksijenden elde edilir. Ozon tedavisi ile dolaşımın artırılması, bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesi, toksik maddelerin ortamdan uzaklaştırılması, dokuların oksijenlenmesinin artırılması sağlanır. Bu nedenle ozon tedavisi hem hastalıkların tedavisinde hem de önlenmesinde önemli bir rol oynar” dedi.

“OZON, BİRÇOK HASTALIĞIN TEDAVİSİNDE KULLANIYOR”

Doç. Dr. Atalay, ozon tedavisinin hangi hastalıkların tedavisinde kullanılacağı sorusuna; “Ozon tedavisini tüm ağrılı durumlarda uygulayabiliriz. Bel fıtığı, boyun fıtığı, eklem kireçlenmeleri, kas yırtıkları, fibromiyalji gibi gibi kronik yaygınlık ağrı sendromları, halsizlik, yorgunluk, uyku problemlerinde uygulanabilir. Bunun yanı sıra iltihaplı romatizmal hastalıklarda uygularız. Parkinson, inme, multipi skleroz gibi nörolojik hastalıklarda yaygın olarak kullanıyoruz. Kalp damar hastalıkları, damar tıkanıklıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, özellikle şeker hastalığında oluşan iyileşmeyen yaralarda ozon tedavsinin çok etkili olduğunu görüyoruz. Astım, KOAH gibi solunum sistemi hastalıklarında etkilidir. Anti- Aging yani yaşlanma karşıtı olarak kullanılır. Detoks amaçlı kullanırız. Yine kanser hastalarında kemoterapinin yan etkilerini azaltmak, hem de bağışıklık sistemini arttırmak amacıyla tamamlayıcı tedavi olarak kullanıyoruz” dedi.

Ozon tedavisinin bazı hastalık gruplarında da kullanılmadığını aktaran Doç. Dr. Atalay, “Ozon tedavisi favizm dediğimiz bakla alerjisi durumunda uygulanmaz. Tiroid bezi aşırı çalışan, zehirli guatrı olan hastalarda yeni geçirilmiş kalp krizi ve inme geçiren hastalarda, organ nakli uygulananlarda, aşırı alkol tüketen kişilerde, kanama bozukluğu, pıhtılaşma problemi olan hastalarda ozon tedavisi uygulanmaz” diye konuştu.

“UYGUN DOZ VERİLMEZSE YAN ETKİLER ORTAYA ÇIKABİLİR”

Tedavinin yan etkileri için şunları kaydeden Doç. Dr. Atalay, şunları aktardı: “Bu konuda özellikle dikkat edilmesi gereken, hastalarımızın Sağlık Bakanlığı sertifikası alan hekimlerce tedavi edilmesi. Çünkü doz çok önemlidir. Eğer uygun doz verilmezse hastalarda yan etkiler ortaya çıkabilir. Hastalık şiddetlenebilir. Buna dikkat edilmesi gerekir. Ozon gazının direk solunmaması gerekir. Solunması akciğerler için zararlı olabilir.”

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER