Öztürk; “2018 yılında 43 bin kadınımızı taramadan geçirdik”

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli İş Kadınları Birliği (DİKAB) işbirliğiyle başlatılan Pembe Şehir Projesi kapsamında Denizli Gürsan Tekstil’de çalışan 45 kadın kanser hakkında bilgilendirildi. Kanserden korunmanın ve tedavi olmanın mümkün olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk; “2018 yılında 43 bin kadınımızı taramadan geçirdik” dedi.

Öztürk; “2018 yılında 43 bin kadınımızı taramadan geçirdik”

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli İş Kadınları Birliği (DİKAB) işbirliğiyle başlatılan Pembe Şehir Projesi kapsamında Denizli Gürsan Tekstil’de çalışan 45 kadın için kanser eğitimi verildi.

İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk’ün katılımı ile Pamukkale İlçe Sağlık Müdürü Uz. Dr. Ayşe Erdoğan tarafından yapılan bilgilendirmede ulusal kanser taramaları, meme ve serviks kanserinden korunma yolları ve kendi kendine meme muayenesi anlatılarak kanserde erken tanının önemine dikkat çekildi ve kadınlara tarama planlaması yapıldı.

Kanserden korunmanın ve tedavi olmanın mümkün olduğunun altını çizen İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, bu konuda toplum, birey ve sağlık çalışanların hepsinin sorumlulukları olduğunu söyledi.

Öztürk: “Kansere karşı verilen mücadelede erken tanı büyük önem taşımaktadır. Erken tanı için rutin kanser taramalarının aksatılmadan yaptırılması gerekmektedir. İşte bu sebeple Denizli İl Sağlık Müdürlüğü olarak ‘taranmadık kadın bırakmayacağız’ diyerek 2018 yılının son aylarında başlattığımız Pembe Şehir Projesi ile hızlı bir yol kat ettik. 29 Eylül’de 10 Amazon söyleşi ile start verdiğimiz projemizi, Ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı kapsamında eğitimlerle halka ulaşmaya çalıştık. Denizli’de özellikle meme taramalarında ilk etapta hedef nüfusun yarısını taramayı hedeflemiştik ve biz bunu başardık. 2018 yılında il geneli yaklaşık 43 bin kadınımızı kanser taramasından geçirmiş olduk. Bu anlamda kendi sağlığına değer veren tüm kadınlarımıza, bizlere işyerlerinin kapılarını açarak destek olan tüm işletmelerimize ve eğitimleri düzenleyen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2019, 18:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211