Pamukkale Üniversitesi’nde “Radyasyon Skandalı”, 5 yıl sonra ortaya çıktı

Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde 2014 yılında yapılan panaroik röntgen odasının yerinin değiştirilmesi büyük bir skandalı ortaya çıkardı. www.denizlihaber.com sitesinin haberine göre; röntgen odasının kapı ve camlarının radyasyona karşı kurşun kaplamalı olması gerekirken, galvanizli saçla yapıldığı belirlendi.

Pamukkale Üniversitesi’nde “Radyasyon Skandalı”, 5 yıl sonra ortaya çıktı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün bir dönem kol gezdiği Pamukkale Üniversitesi’nde ‘PAÜ’ yeni bir skandal daha ortaya çıktı. FETÖ’cüler döneminde, 5 Mayıs 2014’te PAÜ Diş Hekimliği Fakültesi’ne panaromik röntgen odası yapımı için ihaleye çıkıldı. www.denizlihaber.com sitesinin haberine göre; yapı işleri Daire Başkanlığı tarafından ‘PAÜ Dişçilik Fakültesi Bina Bakım Onarım İşi’ ihalesini kazanan firma ile 29 Eylül 2014’te sözleşme imzalandı, yer teslimi 22 Ekim 2014 tarihinde yapıldı. İş bitirme süresi 4 ay olarak öngörülen ihale sonrası, hayati önem taşıyan röntgen odası kapılarının İnşaat Kontrolü Yetkilisi N. A. ve harcama yetkilisi ve Daire Başkanı H. Ü. tarafından yapıldı, iş onaylandı ve teslim alındı.

YILLARCA KULLANILDI

PAÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde kurulan panaromik röntgen odası faaliyete geçtiği 2014 yılından 2 ay öncesine kadar kullanıldı. Her gün onlarca hasta kabul edildi, röntgenleri çekildi, işlemleri yapıldı. Diş Hekimliği Fakültesi yönetimi, kısa süre önce röntgen odaları için yer değişimi kararı aldı. Röntgen odalarındaki tüm cihazlar söküldü, belirlenen yeni yerlerine taşındı. Ancak, radyasyona karşı korumalı olması gereken kapı ve pencereler söküldüğünde skandal ortaya çıktı. Söküm işlemini gerçekleştiren ekip, vahim olayı ortaya çıkardı. İhalenin şartnamesinde açık olarak belirtilmesine, kesilen faturada ve iş teslim tutanaklarında odadaki tüm kapı ve camların radyasyona karşı koruma sağlayan kurşun kaplamayla yapıldığının beyan edilmesine rağmen, firmanın kurşun yerine galvanizli saç kullandığı belirlendi.

DURUM YETKİLİLERE BİLDİRİLDİ

Teknisyenlerin ortaya çıkardığı skandal, zaman geçirilmeden PAÜ yetkililerine bildirildi. Yapılan kontrollerde de kurşun kaplama olması gereken kapılara daha ucuz ve standart dışı olan, radyasyona karşı koruma özelliği bulunmayan galvanizli saçların yapıldığı, camların da röntgen odaları için özel hazırlanan camlar yerine standart camlar olduğu belirlendi.

SORUŞTURMA AÇILDI

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, skandalın ardından dönemin Yapı İşleri Daire Başkanı H.Ü. ve inşaat kontrolörü N.A. başta olmak üzere tüm ilgililer hakkında soruşturma başlattı. Rektörlük, adli soruşturma için de şikayette bulundu.

İŞ KABULÜ NASIL YAPILDI?

Skandalın ortaya çıkmasının ardından birçok soru gündeme geldi. Bunların başında da, röntgen odası gibi kritik hizmet verilen yerdeki çalışmanın kontrol edilip edilmediği, iş teslimi ve ödeme öncesinde kontrol prosedürlerinin neden yerine getirilmediği soruları yer alıyor. Kamu kurumlarında ihaleyle yapılan işlerin teslimi sırasında titiz davranılıp davranılmadığı da bu örnekle bir kez daha gün yüzüne çıktı.

5 YIL BOYUNCA KAÇ KİŞİ RADYASYONA MARUZ KALDI?

Skandalın ardından ortaya çıkan en kritik soru ise kurşun kaplama yerine galvanizli saçla korunan röntgen odalarında 5 yıl boyunca kaç kişinin radyasyona maruz bırakıldığı oldu. İnsan sağlığını doğrudan etkileyen skandal nedeniyle röntgen odalarında görevli teknisyenler, öğrenciler, hastalar ve bunların refakatçileri yıllarca radyasyona maruz bırakıldı.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2019, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER