Parkinsonda en etkili çözüm!

Parkinson hastalığı ve tedavisine ilişkin açıklama yapan Özel Odak Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Feridun Acar, “İleri düzey Parkinson hastalığında altın standart, beyin pili” dedi.

Özel Odak Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Feridun Acar, Parkinsdon hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu. Parkinson hastalığının daha çok ileriki yaşlarda ortaya çıktığının altını çizen Prof. Dr. Acar, “Hareketlerde yavaşlama, bacaklarda, kollarda ve ellerde, titreme ile kasılma, yürümenin bozulması, mimiklerin azalması gibi bulgularla ortaya çıkan bir hastalıktır. Çok da yoğun görülen bir yaşlanma belirtisi hastalığıdır. Eğer insanlar 100-150 yıl yaşasalar, hemen hemen herkeste ortaya çıkabilicek bir durudur. Beyindeki ‘dopamin’ denilen molekül salgılayan hücrelerin ölmesiyle oluşan bir hastalık” dedi.

“İleri düzey Parkinson hastalığında altın standart, beyin pili

Parkinson hastalığının tedavisine ilişkin de açıklama yapan Prof. Dr. Acar, “Hastalığın öncelikli tedavisi ilaçlardır. Bir noktadan sonra hatalık da devam ettiği için ilaçlar yetersiz hale geliyor. Kişi günlük hayatını idame ettiremeyecek hale geliyor. Bu durum tanıdan 5 yıl sonra ortaya çıkıyor. O zaman biz devreye giriyoruz. Beyinde değişik çekirdek merkezler var. Bu merkezlerin içine elektrot koyup, elektrik uyarısı vererek hastalığın bulgularını yüzde 70 oranında kontrol altına alıyoruz. İlaç dozları azalıyor. Günlük hayata dönebiliyorlar. Uzun yıllar stabil şekilde hayatlarına devam edebiliyorlar. İleri düzey Parkinson hastalığında altın standart, beyin pili. Bunlar çok yaptığımız ameliyatlardır. Sonuçlar oldukça yüz güldürücü. Riskler düşük. Hastalık için en ileri düzey hastalık yöntemi budur” diye konuştu.

“Etki hemen ortaya çıkıyor”

Tedaviden hemen sonra etkilerinin görüldüğünün altını çizen Prof. Dr. Acar, şunları söyledi: “Pil çalışmaya başladıktan hemen sonra tedavinin etkilerini görmeye başlıyoruz. İlaçların dozu azalıyor ama devam ediyor. Kombine tedavilerle hasta hayatına devam ediyor. Etki hemen ortaya çıkıyor. Ciddi bir problem çıkmazı yüzde 1 ve altında. Yüzde 2-3 yarı yarıya problemler çıkabiliyor. Bu ameliyat oldukça güvenli. Yaklaşık 3,5 kadar sürüyor. İlk aşamasını uyanık yapıyoruz. Hemen arkasından uyutup, cilt altından kabloları uzatıp, pili yerleştiriyoruz. Yaş sınırlaması yok.”

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205