PAÜ Hastanesi’nde ozon tedavisi başladı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’nde ozon tedavisi uygulanmaya başlandı.

PAÜ Hastanesi’nde ozon tedavisi başladı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Ünitesi’nde, ozon tedavisi uygulanmaya başlandı. Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Ardıç, ozon uygulamalarının vücudun antioksidan sistemini uyararak; hücre hasarını önleme ve bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği olduğunu belirtti. Prof. Dr. Ardıç, “Bu yönü ile sadece hastalıkların tedavisi için değil, hastalıklardan korunmak, sağlıklı yaşamak ve anti-aging için de uygulanmaktadır. Son yıllarda giderek popüler olan ozon tedavileri, üniversitede açılan ünitede, en son teknoloji kapalı sistem ozon cihazı ile doğru kişiye, doğru endikasyonda, doğru uygulama ile güvenli tedavi konforu ile uygulanmaktadır. Ozon 3 adet oksijen atomundan oluşan, 2 atomlu oksijenin yüksek enerji taşıyan bir şekli olup kararsız, keskin kokulu havadan ağır ve iritan bir gazdır. Kanın oksijenlenmesini arttırır. Vücudun antioksidan sistemini aktive eder. Çok güçlü dezenfektan, antimikrobiyal ve bağışıklık sistemini güçlendiren özellikleri nedeniyle tıbbi tedavide kullanılan ozon; ‘Medikal Ozon’ olarak adlandırılmaktadır.  Medikal Ozon ‘Tıbbi Ozon Jeneratörü’ denilen cihazlardan, yüzde 100 saf tıbbi oksijenin yüksek elektriksel voltaja maruz kalmasıyla elde edilir. Ozon reaktif bir molekül olduğu için tıbbi amaçlı kullanımda, ozon-oksijen gaz karışımı olarak kullanılmaktadır. Ozon tedavisi genellikle haftada 2 olmak üzere 10-12 seanstan oluşur” dedi.

Ozon tedavisi yöntemleri

Ozon tedavisi yöntemlerine ilişkin de açıklama yapan Prof. Dr. Ardıç, şunları aktardı: “Tamamlayıcı / destek tedavi olarak, majör ve minör otohemoterapi, rektal-vajinal insüflasyon, torba yöntemi ve doğrudan ozon enjeksiyonu uygulamaları olarak uygulanmaktadır. Majör Otohemoterapi de ise kişiden 50 ila 200 ml kadar kan steril bir tedavi setine alınarak uygun dozda ozon eklendikten sonra birkaç dakika karıştırılıp tekrar geri verilir. Uygulama ağrısız olup 15 dakika içinde tamamlanır. Kapalı sistemde, güvenli işlem basamakları ile tedavi tamamlanmaktadır. Minör Otohemoterapi’de kişiden 5-10 ml kadar kan steril enjektöre alınır, uygun oranda ozon ile karıştırılarak kas içine enjekte edilir.

Doğrudan Ozon Enjeksiyonu ile eklem içi, eklem çevresi, ağrılı noktalar, kas içi, deri altı gibi çeşitli bölgelere ozon doğrudan enjekte edilir.”

Kimlere uygulanabilir?

Ozon tedavisinin hastalıkların tedavisinde ve genel koruyucu sağlıkta kullanıldığının altını çizen Prof. Dr. Ardıç, “Hastalıkların tedavisinde ozon; damar dolaşım bozuklukları, yara-yanık gibi doku hasarları, enflamasyonlu hastalıklar, kronik inflamatuar hastalıklar, otoimmun hastalıklar, fibromyalji sendromu, viral-bakteriyel enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi yetersizlikleri ve düzensizlikleri, onkolojide radyoterapi ve kemoterapiye destek tedavisi olarak kullanılmaktadır. Genel koruyucu sağlıkta ise ozon; detoks - anti aging etkiler, zindelik, kendini iyi hissetme, stres, kronik yorgunluk sendromu, dolaşımın düzenlenmesi, anti-oksidan sistemin güçlendirilmesi için uygulanmaktadır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER