PAÜ Tıp Fakültesi, sertifikalarına yenisini ekledi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı, ‘Non İnvaziv Prenetal Test’ için Amerika’dan sertifika alarak, yeni bir başarıya imza attı.

PAÜ Tıp Fakültesi, sertifikalarına yenisini ekledi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı, ‘Non İnvaziv Prenetal Test’ için Amerika’dan sertifika almayı başardı.

Bu sertifikaya sahip olan birkaç merkezden biri olduklarını dile getiren Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Akça, “Özel kurumlarda yüksek fiyatlar ödenerek yaptırılan bu testi, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı’nda SGK kapsamında ücretsiz olarak gerçekleştirerek. Bu sayede yüksek ücret ödenmesine gerek kalmaksızın daha çok anne adayının bu imkandan faydalanabilecek” dedi.

Gerçekleştirdikleri bu testin yeni nesil dizileme teknolojileri kullanılarak gebeliğin 10’uncu ile 18’inci haftaların arasında anne kanındaki fetal DNA’dan trizomi 13,18 ve 21 taramasına olanak sağladığını belirten Prof. Dr. Akça, yüzde 99’dan daha yüksek doğruluk payına sahip yeni bir tarama testi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Akça, test ile Trizomi 21 olgularının yüzde 98'i, Trizomi 18 olgularının yüzde 94'ü,Trizomi 13 olgularının yüzde 80'inin yakalanabildiğini sözlerine ekledi. Tıbbi Genetik Dalı Dr. Öğretim Üyesi Nedim Karagenç, testin yanı sıra tüm hastalıkların genetik açıdan tarayabilmesine olanak sağlayan Klinik Ekzom testi ve çocuk sahibi olamayan eşler için kapsamlı İnfertilite testleri de SGK kapsamında hastalara hizmet olarak sunulmaya başlandığını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER