PAÜ yerli aşı çalışmalarına katkı sağlayacak

Göreve geldiği günden beri çok sayıda projenin resmiyet kazanmasında somut adımlar atan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, pandemi ile önemi bir kez daha iyi anlaşılan yerli aşı çalışmalarına katkı sağlayacak PAÜ Klinik Araştırma Merkezi’ni hayata geçiriyor.

PAÜ yerli aşı çalışmalarına katkı sağlayacak

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, göreve geldiği yaklaşık bir yıllık süre zarfında farklı alanlarda önemli projelere imza atmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce sağlık alanındaki vizyon projelerini kamuoyuna duyuran Rektör Kutluhan, yerli aşı geliştirme ve ilaç faz deneme çalışmalarının yürütüleceği PAÜ Klinik Araştırma Merkezi’nin (PAÜKAM) kurulması çalışmalarını başlattı.

Bu kapsamda Rektör Kutluhan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal ile bir araya geldi. PAÜ Konukevi’nde gerçekleştirilen ve PAÜKAM’ın temellerinin atıldığı toplantıya; Rektör Kutluhan ve Prof. Dr. Ünal’ın yanı sıra; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar, PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel ile Tıp Fakültesi öğretim üyeleri katıldı. Toplantı, ODTÜ-KOSGEB Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER) ve ODTÜ Yazılım Geliştirme Merkezi tarafından desteklenen, ODTÜ Teknokent’te faaliyet gösteren Hemosoft Firma Sahibi Dr. Şükrü Çetinkaya’nın PAÜKAM ile ilgili sunumu ile başladı. Klinik Araştırmalar Merkezi (KAM) Geri Bildirim Sistemi süreçleri, gerekli yazılımlar, teknik ve fiziki altyapı konularında, bu alandaki görüşlerini aktaran Dr. Çetinkaya, nasıl bir klinik araştırmalar merkezi olmak isteniyor konusunda yol haritasının doğru belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

“ÜLKEMİZİN ÖNDE GELEN KLİNİK ARAŞTIRMALAR MERKEZLERİNDEN BİRİ OLABİLİR”

Toplantıda, klinik araştırmalar konusunda deneyimlerini aktaran Prof. Dr. Ünal, PAÜKAM’ın kurulma çalışmalarına katkı sağlayacak olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederken; Kovid-19 Yerli İnaktif Aşı Çalışması’nda (TURKOVAC) gelinen son noktayı aktardı. Sözlerine KAM için gerekli gördüğü uluslararası işbirlikleri, uzmanların bu alanda deneyim kazanmaları konusuna değinen Prof. Dr. Ünal, bir KAM’ın, dünya genelinden yürütülen, aşı ve ilaç faz çalışmalarında etkin rol almasının önemine dikkat çekti. PAÜKAM’ın kurulması ve yeni fikirlerin ortaya çıkarılmasından duyduğu heyecanı dile getiren Prof. Dr. Ünal, bir plan doğrultusunda ilerlenmesi ve bu fikirlerin uygulama ile birleştirilebilmesi durumunda PAÜKAM’ın ülkenin önde gelen klinik araştırmalar merkezlerinden biri olabileceğini belirtti.

“YERLİ AŞI VE İLAÇ GELİŞTİRMEDE ÖNEMLİ KATKILAR SUNMAYI HEDEFLİYORUZ”

Toplantıda konuşma yapan Rektör Kutluhan, şunları söyledi: “Üreten üniversite misyonumuz ve hayata rehber olmaz vizyonumuz çerçevesinde yürüttüğümüz yönetim anlayışımızın meyvelerinden biri olan klinik araştırmalar merkezimiz, ülkemizde yürütülen aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarına önemli katkılar sağlayacaktır. İçinde bulunduğumuz pandemi şartlarının bize en büyük öğretilerinden bir tanesi de bu tür aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarının yürütülmesi olmuştur. Tüm dünya, içinde bulunduğu bu zor şartlardan ancak aşı ile başa çıkabilmiş; sağlığın yanında ekonomi, turizm, üretim gibi farklı sektörlerde pandeminin olumsuz etkileri görülmüştür. Kurulma çalışmalarını bir plan ve program dâhilinde sürdüreceğimiz PAÜKAM’ın temellerini bu toplantı ile atmış bulunuyoruz. Bizler için böyle anlamlı bir günde, klinik araştırmalar alanında yürüttüğü projeler ile bu alanda ülkemizin önde gelen bilim insanlarından biri olan ve engin bilgilerini ve görüşlerini bizlere aktaran Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal’a teşekkürlerimi sunuyorum. İnanıyorum ki klinik araştırmalar alanında da ülkemizin önde gelen merkezlerinden birine sahip olacağız. Yerli teknolojiler geliştirme ve yerli tohum ıslah projelerimizin yanında, sağlık alanındaki yerli aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarımızın ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olması temennisi ediyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER