PAÜ’de Doğuştan Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası etkinliği

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde 7-14 Şubat Doğuştan Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası kapsamında etkinlik yapıldı.

PAÜ’de Doğuştan Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası etkinliği

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Sergi Salonu’nda 7-14 Şubat Doğuştan Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası kapsamında etkinlik düzenlendi. Etkinliğe; Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Murat Özban, PAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek Bor Küçükatay, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dolunay Gürses, öğretim üyeleri, çocuklar ve aileleri katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dolunay Gürses, şunları söyledi: “Doğumsal kalp hastalıkları doğumsal anomaliler içerisinde en yaygın görülen hastalıklardır. Tüm canlı doğumların yüzde 1’ini oluşturur. Ülkemizde her yıl 1,5 milyon canlı doğum olduğunu düşünürsek her yıl yaklaşık 15 bin bebek doğumsal kalp hastalığı ile doğmaktadır. En yaygın görülen doğumsal kalp hastalıkları deliklerdir. Bu hastalıkların büyük çoğunluğu erken teşhis ve zamanında müdahale ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Erken tanı bebek doğunca yapılan fizik bakı ve pulse oksimetre taramalarıyla yapılabileceği gibi, anne karnında gebeliğin 18-22’nci haftaları arasında yapılan fetal ekokardiyografi ile de koyulabilir. Bir bebekte emme sorunu, emerken yorulma, terleme, özellikle ağız çevresinde ve dudaklarda morarma, hızlı nefes alıp verme, sık tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, kilo alma, duraklama ve büyüme geriliği varsa doğumsal kalp hastalıkları açısından uyanık olunmalı ve ayrıntılı değerlendirme için anne ve babaların çocuk kardiyoloji merkezlerine başvurmaları gereklidir.”

“AMACIMIZ FARKINDALIK YARATMAK"

Prof. Dr. Gürses, “Doğumsal kalp hastalıkları erken tanı ve zamanında yapılan tedavi ile büyük oranda düzeltilebilmektedir. Bu bebeklerimiz tamamen sağlıklı bir hayat sürebilmektedir. Ancak tanıda gecikme doğal olarak tedavide gecikmeye neden olmakta ve sağlıklı hayat olanağının ortadan kalkmasına yol açabilmektedir. Bu etkinlikle amacımız; çocuklarımızı kalp hastalıklarından korumak, erken tanı ve tedavi olanağı sağlamak ve farkındalık yaratmaktır. Tüm çocuklarımızın sağlıklı bir birey olarak hayatlarını sürdürmeleri dileğiyle, 7-14 Şubat Doğumsal Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftamız kutlu olsun” dedi.

Dekan Prof. Dr. Melek Bor Küçükatay da yaptığı konuşmasında erken teşhisin önemini vurguladı. Başhekim Prof. Dr. Selçuk Yüksel; etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ederek, bütün ailelerin bu konuda dikkatli olmalarını söyledi ve erken teşhisin önemine dikkat çekti. Etkinlik, çocukların söyledikleri şarkılar, şiirler ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.   

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER