PAÜ’de Pulmonoloji Servis ve Yeni Yoğun Bakım Ünitesi Açıldı

İş insanı Muammer Akçay ile yapımı için protokol imzalanan ve yapımı tamamlanan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Aysel ve Himmet Akçay Pulmonoloji Ünitesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

PAÜ’de Pulmonoloji Servis ve Yeni Yoğun Bakım Ünitesi Açıldı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi, Bezsan Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Akçay’ın bağışı ile yeni bir servis ve yoğun bakım ünitesine kavuştu. Daha önce yapımı için protokol imzalanan ve yapımı tamamlanan PAÜ Hastanesi Aysel ve Himmet Akçay Pulmonoloji Ünitesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa; Vali Ali Fuat Atik, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, PAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Rektör Yardımcıları; Prof. Dr. Ahmet Fahir Demirkan ve Prof. Dr. Necip Atar, PAÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Türkçüer ile Bezsan Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Akçay ile davetliler katıldı. Ünitede; göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi, kalp damar cerrahisi ve benzeri bölümlerinin yanında yoğun bakım ünitesinde de; 10 servis yatağı, 6 tek kişilik yoğun bakım yatağı, Bronkoskopi-EBUS odası, işlem odası Pulmoner rehabilitasyon, fizik tedavi ünitesi bulunuyor. 

TÜRKİYE’DE İLK VE TEK

Birçok fonksiyonu bünyesinde barındıran kompakt bir merkez olmasıyla Türkiye’de ilk ve tek merkez olma özelliği de taşıyan servis ve yoğun bakım ünitesinde ayrıca: Kovid-19 tedavisi, akciğer kanseri tanı ve tedavisi, lenf kanserleri, verem hastalığı, zatürre, sarkoidozis, interstisyel akciğer hastalıkları tanı ve tedavisi de yapılabilecek. KOAH hastalarına hacim küçültücü tedaviler olan tel tedavisi ve valf tedavileri de uygulanabilecek. Akciğer kanserlerine stent uygulamaları, lazer ve kriyo tedavileri uygulanabilecek. Çeşitli nedenlerle akciğerlerine su toplanan hastaların tanısı ve tedavisi de mümkün olacak. Girişimsel işlem gerektiren hastalarının işlem sonrası takiplerin kolaylıkla yapılabileceği servis ve yoğun bakımı ile hastalara en iyi hizmetin sunulması amaçlanıyor.

“FAYDALI OLMA HEDEFİME ULAŞTIM”

Hayırsever işadamı Muammer Akçay, açılış töreninde yaptığı konuşmada; “On yıl kadar önce Pamukkale Üniversitesi Hastanesi ile tanıştık.  Gerek ben gerekse aile büyükleri hastaneden tedavi hizmeti alırken çalışanlardan gördüğümüz sıcaklık ve samimiyetten etkilendik. Kimsenin herhangi bir talebi olmadan, yönlendirmesi olmadan kendi özgür irademiz ile dönem dönem hastaneye faydalı olma hedefi ile girişimlerde bulunduk. Bugün burada Denizlim için hele hele bu önemli kritik günlerde bu amacına ulaştığım inancı içindeyim” dedi.

“TIP BİLİMİ MERKEZÎLEŞME İLE İLERLEYEBİLİR”

Tıp alanında bir hoca olarak böyle bir esere şahit olmanın kendisini son derece duygulandırdığını ifade eden PAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, tıp biliminin ancak merkezleşme ve branşlaşma ile ilerleyebileceğine vurguladı. Prof. Dr. Kutluhan, “Bir solunum merkezine sahip olmak demek merkezleşmenin bir adımı demektir. Pamukkale Üniversitemizde Tıp Fakültesi Hastanemizde bu merkezler var. Bunların çoğalması için Muammer Akçay Bey’in adımı bir öncülük etsin istiyorum” ifadelerini kullandı.

“İNSANIMIZ DEVLETE OLAN GÖNÜL BORCUNU ÖDER”

Yapılan hayır karşısında insan olarak etkilenmemenin imkânsız olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kutluhan sözlerini; “İnsanımızı tarif edecek olursak, devlete olan sevgi ve gönül borcunu ödeyen,  millete olan sevgisini ve millet olma bağlarını güçlü tutarak örnek olan ve kendisinden önce giden ailesinin rahmetle anılması için çalışan ve yine kendisi gibi hayırlı evlatlar yetişmesi için örnek olandır.

“TEMENNİMİZ; HAYIRLARIN KATLANARAK BÜYÜMESİ”

Denizli’de böyle bir merkezin kurulumundan son derece mutlu olduğunu ifade eden Vali Ali Fuat Atik, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde böyle bir merkezin elimizi kuvvetlendirdiğine dikkati çekti. Vali Atik, şunları söyledi: “Sizlere milletimiz adına teşekkürlerimi sunarım. Temennimiz bu tür hayırların katlanarak büyümesidir. Bu vesile ile üniversitemiz hocalarına da çalışmalarında başarılar diliyorum.” Konuşmaların ardından Vali Atik, iş insanı Akçay’a teşekkür belgesi takdim etti.

PAÜ KARAHAYIT FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON HASTANESİ’NE ZİYARET

Açılış programının ardından il protokolü; PAÜ’nün Denizli sağlık turizmi alanında önemli katkılar sunması hedeflenen ve yapımı devam eden PAÜ Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’ni ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Proje alanında yer alan; klinik blok, hasta odaları ve ıslak zemin alanları ile termal havuzlar, terapi havuzları, açık termal havuz, poliklinik, zemin kat acil bölümü gibi alanlar ziyaretçiler tarafından incelendi. 19 bin 746 metrekarelik arsa üzerine inşa edilen; idari blok, poliklinik bloğu, havuz bloğu ve klinik bloğu olmak üzere dört ayrı bloktan oluşan ve 96 yatak kapasitesine sahip PAÜ Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, ulusal ve uluslararası platformda hastalara kapılarını açacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER