PAÜ’de ücretsiz deri kanseri taraması

Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri, ülke genelinde mayıs ayında yapılan ‘Euromelanoma Ücretsiz Deri Kanseri Taraması’ programındaki merkezlerden biri oldu ve Dermoskopi Nevüs İzlem Polikliniği’nde ücretsiz deri kanseri taraması gerçekleştirildi.

PAÜ’de ücretsiz deri kanseri taraması

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastaneleri, bu sene mayıs ayında yapılan ‘Euromelanoma Ücretsiz Deri Kanseri Taraması’ programındaki merkezlerden biri oldu. Bu kapsamda Dermoskopi Nevüs İzlem Polikliniği’nde “Ücretsiz deri kanseri taraması’ yapıldı. Dermetoloji Anabilim Dalından yapılan açıklamalarda, şu ifadelere yer verildi: Malign melanom, bir deri kanseridir ve çıplak gözle bakıldığında normal bir ben gibi görülebilmektedir. Malign melanom ve melanom dışı deri kanserleri, genellikle, güneşin deriye nüfuz eden ve yıpratan zararlı UV ışınları etkisiyle ortaya çıkar. Deri kanserleri içinde, en ölümcül seyre sahip olan malign melanom, 2020 yılı verilerine göre Türkiye’de, yılda 100 bin kişiden yaklaşık 2’sinde görülmekte ve 100 bin kişiden yaklaşık 1 kişinin ölümüne yol açmaktadır. Malign melanoma dışında bazal hücreli karsinom ve yassı hücreli karsinomlar ise Türkiye’de 100 bin kişiden 26’sında görülmektedir. Günümüz teknolojisiyle malign melanoma erken aşamada tespit edilip, ölümcül sonuçların önüne geçilebilmektedir. Dermoskop cihazları ile benlerin iyi huylu ya da kötü huylu olup olmadıkları, büyük oranda ayırt edilebilmekte ve vücuttaki tüm benler kayıt altına alınarak uzun vadeli takip sağlanabilmektedir. Dermoskop cihazı sadece malign melanom ve ben muayenesinde değil, diğer deri kanserlerinin ve genel deri hastalıklarının tanı ve ayırıcı tanısında kullanıldığında tanısal doğruluğu büyük oranda artırmakta, erken tanı ve tedavi şansı oluşturmaktadır.

Erken tanı iyileşme fırsatının kaçırılmasına neden olabilmektedir. Deri kanseri, gözle görülebilir alanda olduğundan en çok tespit edilebilme ihtimaline sahip, en çok iyileşme oranına sahip ve en çok tedavi edilebilir kanser çeşitlerinden biridir. Fakat kamudaki farkındalık azlığı, erken tanı fırsatının kaçırılmasına neden olmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında deri kanseri korumasının ve erken tanının önemini vurgulamak, erken tedaviyi teşvik etmek ve bunlar hakkında bilgi paylaşmak için ‘Euromelanoma’ oluşturulmuştur. 1999'da altı Belçikalı dermatolog tarafından kurulan Euromelanoma, bütün kıtada yayılmaya devam etmektedir ve şu anda Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede uygulanmaktadır. Üniversitemizde bulunan, dermatolojik hastalıklar hakkında detaylı bilgi sunan, ben haritalaması yapabilen dermoskop cihazı ile teknolojinin son imkanlarından faydalanmak üzere, kliniğimiz, geçen senelerde olduğu gibi bu sene de Euromelanoma kampanyasına katılıp destek vermektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER