PAÜ’den hayatı kolaylaştıran proje

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Elemanı Doktor Araştırma Görevlisi Erdem Dilmen’in yürütücülüğünü üstlendiği ‘Parkinson ve Tremor Hastaları İçin Dengeleyici Kaşık ve Karar Destek Sistemi’ adlı proje; parkinson ve tremor hastalarının günlük hayatlarını kolaylaştırıyor.

PAÜ’den hayatı kolaylaştıran proje

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Elemanı Doktor Araştırma Görevlisi Erdem Dilmen’in yürütücülüğünü üstlendiği ‘Parkinson ve Tremor Hastaları İçin Dengeleyici Kaşık ve Karar Destek Sistemi’ adlı proje; parkinson ve tremor hastalarının günlük hayatlarını kolaylaştırıyor.

Projeyi anlatan Dilmen, şunları aktardı: “Bu projede, tremor ve Parkinson hastalarının yemek esnasında ellerinde oluşan istemsiz titremelerin etkisini azaltıp hastanın yeme eylemini kolaylaştıracak bir dengeleyici kaşık sistemi ve bu sistem ile çalışacak bir yöntem geliştirilmesi önerilmektedir. Kaşık, aktif titreşim sönümleme yapacaktır. Geliştirdiğimiz üründe kaşığın tutulacak bir gövdesi olacaktır ve bu gövde, bir kaplama ile içinde gerekli olan elektronik aksamı barındıracaktır. Kaşık içinde çalışacak olan kontrol algoritması kaşığın gövdesine bağlı halde olan uç kısmını dengeleyecektir. Bu uç kısmı kaşığın gıdayı tutan haznesidir. Burada amacımız, hastanın el/kol kaslarındaki istenmeyen titreşimlere rağmen kaşığın uç kısmının dengede tutulup gıdanın kaşıktan dökülmesini engellemektedir. Bu kaşık hastaların kullanımına ek olarak, nöroloji uzmanlarının muayene esnasında kişinin Tremor veya Parkinson hastası olup olmadığına karar vermesinde yardımcı olacak ek bir karar destek sistemi ile doktorlara da sunulacaktır. Bu amaçla makine öğrenmesi tekniklerinden de istifade edilecektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER