PAÜ’NÜN ‘GERÇEK SAÇ İLE KAPLANMA SENTETİK SAÇ’ ÇALIŞMASI, DÜNYADA İLK

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Ramazan Donat ve ekibi yaptığı gerçek saç ile kaplı sentetik saç çalışması ile Türkiye’de ve Dünyada bir ilke imza atıyor.

PAÜ’NÜN ‘GERÇEK SAÇ İLE KAPLANMA SENTETİK SAÇ’ ÇALIŞMASI, DÜNYADA İLK

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Ramazan Donat ve Gıda Mühendisi ve Gıda Güvenliği Uzmanı H. Pınar Koralay, Saç Tasarım Uzmanı Anıl Gökçay, Elektrik Teknikeri Ramazan Akköse ve PAÜ Kimya Mühendisliği Öğrencisi Elif Ünal ile birlikte gerçek saç ile kaplı antibakteriyel, antialerjik sentetik saç üzerine çalışmalarına devam ediyor.

Türkiye’de sentetik saç üretimi olmadığına ve bu protez saç üretiminin oldukça geniş bir piyasası olduğuna vurgu yapan Öğretim Üyesi Ramazan Donat, Türkiye’de ve Dünyada bu alanda yapılan ticaretin ülkemizden de yüklü miktarlarda döviz kaybına neden olduğunu belirtti. Çin’in sentetik saç üretiminde büyük rakamlarla ihracat yaptığına değinen Donat, yapılan çalışma ile kişinin kafa ve saç yapısı ile özelliklerine uygun olarak saç tasarlanabileceğinin altını çizdi.

Türkiye’de ve Dünya’da bir ilk olacağını söyleyen Donat, özellikle kemoterapi tedavisi gören hastaların, ileri yaşlarda yaşanan saç dökülmesi problemi yaşayan insanların doğal saç ile kaplı sentetik saçı peruk, postiş, mikro kaynak gibi çeşitli şekillerde kullanılabileceğini ifade etti. Doğal saçla kaplı sentetik saç çalışması ile ilgili Türkiye’de ve Dünyada literatürde herhangi çalışma olmadığını belirten Donat, dünyada bu çalışmaya benzer iki çalışmanın patenti olduğunu, fakat bu patentli çalışmaların üretimi olmadığının da altını çizdi. Türk saçının dünya standartlarına göre en kaliteli olduğuna değinen Donat, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden toplanan saçlar ile kaplama yapıpprotez saçın hem doğala en yakın hem de kaliteli saç üreterek ülke içi ticarette ve yurt dışına yapılacak ihracatta ülkeye büyük fayda sağlayacağını söyledi.


“DOĞALA YAKIN SAÇ ÜRETMEK İÇİN ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”

Proje ekibinden Gıda Mühendisi ve Gıda Güvenliği Uzmanı H. Pınar Koralay, şunları kaydetti: “Doğala yakın saç üretmek için çalışmalar yapıyoruz. Topladığımız doğal saçları hidrolizetme yöntemi kullanarak saçtan ince, sentetik (naylon 6.6, polyester, polamid) ve doğal (ipek, pamuk, bambu) gibi maddelerden oluşan iplikleri hidroliz edilmiş doğal saç ile kaplıyoruz. Bugüne kadar yapılan deneme çalışmaları başarılı oldu. Yaptığımız testler ile çalışmalarını sürdüğümüz doğal saç ile kaplı sentetik saçların 240 derecelik ısıya kadar dayanıklı olduğu sonucuna vardık. Normalde piyasadaki sentetik saçlar boyanamıyor, perma gibi işlemler görmüyor ve yüksek ısıyla şekil verilemiyor. Şimdi bu çalışmaları kimyasallarla tepkime vermeyecek, antibakteriyel ve antialerjik olarak gerçek saçla kaplı protez saç üzerinde çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz.”

DEVRİM ÇETİN

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER