“Pozitif olup gezenler, taammüden adam öldürmek suçunu işliyor”

Pozitif olmasına rağmen karantinaya girmeyen kişilerin büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çekeN Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, “Hasta olduğunu bile bile toplu taşıma kullanarak şehir değiştirenler, ortamda gezenler, işine gidenler var. Bu insanlar, aslında taammüden adam öldürmek suçunu işlemekteler” dedi.

“Pozitif olup gezenler, taammüden adam öldürmek suçunu işliyor”

Medicana International İzmir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, dünyayı etkisi altına alan korona virüsün İngiliz mutasyonunun Türkiye’de hakim olduğunu, mutant virüs nedeniyle artık çocukların ve bebeklerin de yoğun bakım servislerinde görülebildiğini söyledi. Prof. Dr. Sakarya, korona virüs testi pozitif olmasına rağmen durumunu gizleyerek karantinaya girmeyenlerin taammüden adam öldürmek suçunu işlerini öne sürdü.

“İNGİLİZ MUTANTI İLE BİR KİŞİ, İKİ İLA DÖRT KİŞİYİ HASTA EDEBİLİYOR”

“Enfeksiyon hastalıklarında ‘sanan ne, bu benim hastalığım’ diyemezsiniz” diyen Prof. Dr. Sakarya, şöyle konuştu: “Size bir şey olmayabilir ama eve gittiğinizde yaşlı bir bireyi enfekte edebilirsiniz ve o kişi ölebilir. Dünyanın birçok yerinde, hasta olduğunu bile bile ölümcül olabilecek hastalığı bulaştırmak taammüden adam öldürmeye girer. Şu anda Türkiye’de hasta olduğunu bile bile toplu taşıma kullanarak şehir değiştirenler, ortamda gezenler, işine gidenler var. Bu insanlar aslında taammüden adam öldürmek suçunu işlemekteler. Bundan önceki virüs grubunda bir kişi, bir veya iki kişiyi hasta edebiliyordu. İngiliz mutantı ile bir kişi, iki ila dört kişiyi hasta edebiliyor.”

“YOĞUN BAKIMLARDA ÇOCUK VE BEBEK YATIŞLARI VAR”

İngiliz mutantının, yüzde 80 civarındaki oranla Türkiye’de hakim olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sakarya, “Biz bu virüsü ithal ettik. Şu an 3. dalgadayız ve daha tepe yapmadık. Önceden yaşlılar yüzde 25 civarında ölümcül seyrederken, bebekler ve çocuklarda 0’a yakın hastalık ve ölüm olayları vardı. Artık yoğun bakımlarda çocuk ve bebek yatışları var. Kovid katlarında bebek yatışları o kadar da az değil. Kovid nedeniyle yatışı yapılan 2,5 aylık bebekler bulunuyor. Artık çocukların da yoğun bakım gerektirebilecek kadar hasta olabildikleri bir varyantla karşı karşıyayız” sözlerine yer verdi.

“VİRÜSÜN KİNETİĞİ BUNU GEREKTİRİR”

Türkiye’nin, dünyada en iyi aşılayan ülkeler arasında 7’nci sırada olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Sakarya, şunları söyledi: “Aşılamada bizden daha geride olan ülkeler vaka sayılarını indirdi ama biz ciddi vakalarla karşı karşıyayız. Virüs, konakta olduğu zaman çoğalabilir. Yani insanı enfekte etmesi lazım. Virüsü azaltmak için insanların temasını tam olarak kesmek gerekiyor. 2 gün dışarıda olup 5 gün evde olmak gerekiyor veya 4 gün dışarıda, 10 gün evde olman gerekiyor. Virüsün kinetiği bunu gerektirir. 14 gün kapanırsak virüsün ortamdaki yoğunluğu 20 ila 30 kat düşecektir. 100 milyon aşıya ulaşabilirsek, mayıs ayında enfeksiyonu Türkiye’de sorun olmaktan çıkartabiliriz.” (İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER