Prof. Dr. Ardıç: “Hekimler huzur istiyor”

DRT’de yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk olan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç hekimlerin sorunlarına ve isteklerine değindi. Prof. Dr. Ardıç; “Hekimler önce huzur istiyor. Şiddet korkusu, geçim sıkıntısı, gelecek kaygısı olmasın istiyor” dedi.

Prof. Dr. Ardıç: “Hekimler huzur istiyor”

Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç DRT’de yayınlanan Cansu Karacık Yazıcı’nın sunduğu ‘Güne Bakış’ programının konuğu oldu. Son zamanlarda hekimlerin yaptığı grevlere değinen Prof. Dr. Ardıç; “Sağlık sisteminde çalışanlar çok büyük sorun içindeler. Temmuz ayından beri Kovid-19’un sonuçlanma alanında birçok sözler verildi. Çok takdir gördük ve bizlere umutlar verildi ama şimdiye kadar hiçbir şey gerçekleşmedi. Bu kadar fedakarlığın ardından bu sözlerin tutulmaması insanlarda düşüşe yol açtı. Hayal kırıklığı oldu. Grev kararların alınmasına neden oldu ve grevler yapıldı. En son Ankara’da Beyaz Miting oldu. Bu grevlerin amacı farkındalık yaratmak. İstedik ki vatandaşlarımız bizlerin sorunlarının biraz farkında olsunlar. Bizim kamu çalışanı olarak bütün haklarımız kamunun denetimi altında” şeklinde ifade etti.

“HASTA-HEKİM İLİŞKİSİ MÜŞTERİ İLİŞKİSİNE DÖNMEMELİ”

Seslerini duyuramadıklarını ifade eden Prof. Dr. Ardıç, “Bu tür grevlere ihtiyaç duyuyoruz. Hekimler önce huzur istiyor. Şiddet korkusu, geçim sıkıntısı, gelecek kaygısı olmasın istiyor. İdarecilerin yanlış kararlar almaması gerekiyor. Hekimler hastasıyla yeterli zamanlarının olmasını istiyorlar. 5 dakikada tedavi, tanı maalesef yeterli değil. Hasta ve doktorlar tatmin olmuyorlar. Sağlık sistemine ayrılan kaynaklar azalmaya başladı. Hastaların ilaçlardan ödedikleri farklar arttı, bazı malzemelere ulaşamamaya başladılar. Bunlar hepimizin sıkıntısı. Doktor olarak bir tedavi öneriyorsunuz. Hasta-hekim ilişkisi müşteri ilişkisine dönmemeli. Bütün bunlar bizim sağlık sistemindeki olumsuzluklar ve bizler çözülmesini istiyoruz. Özlük haklarımızın düzenli hale gelmesini ve çalışma barışımızın bozulmamasını istiyoruz” dedi.

“HAVA ALMAYAN ORTAMLARDA MASKE TAKALIM”

Vatandaşlara maske konusunda uyarıda bulunan Prof. Dr. Ardıç; “Biz hastanelerde maske takıyoruz ve zorunlu zaten. Vatandaşımız da buna dikkat etsin. Yaklaşık 1 milyonun üzerinde Denizli’ye farklı ülkelerden turist giriş yapacak. Ben vatandaşlarımızdan havalandırması olmayan yerlerde maske takmaları gerektiğini söylemek isterim” diye konuştu. Maymun çiçeği virüsüne de değinen Prof. Dr. Ardıç; “Alan uzmanlarından öğrendiğimize göre bir tür pandemi yapacak hastalık gurubuna girmiyor. Bulaşıcı bir hastalık ama bulaşıcılığı çok yüksek değil. Asıl koronanın yeni varyantlarından korkmak lazım” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2022, 18:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER