Prof. Dr. Ceyhan uyardı: "Üç belirtiyi gören derhal doktora başvursun"

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, çocukları etkileyen 3 belirti konusunda uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Ceyhan uyardı: "Üç belirtiyi gören derhal doktora başvursun"

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan çocukları etkileyen 3 belirti konusunda açıklama yaptı.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan yaptığı açıklamada, “İlk başta, corona virüsü tanısı alan 0-19 yaş arasındaki çocuklarda deride soyulma, parmakta şişme, gözde kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıktı. ABD’de, İtalya’da ve İngiltere’de geçtiğimiz Mayıs ayında bununla ilgili makaleler yayımlandı. Bunu ilk olarak Kawasaki hastalığına bağladılar ancak o aslında MIS-C. Çünkü bu çocuklar günler içinde hayatını kaybediyordu” ifadeleri kullanıldı.

Hacettepe Hastanesi’nde 27 vaka görüldüğünü söyleyen Ceyhan, “Diğer uzman arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre onlar da bu vakalara rastlıyorlar. Sadece Hacettepe’de 27 vaka varsa Türkiye’de yüzlerce hasta var demektir. Şu an toplam sayıyı bilmiyoruz ama bununla ilgili bir yayın hazırlamış bulunuyoruz. Dediğim gibi ne yazık ki bu Kawasaki’den çok daha ağır bir hastalık; bizdeki bu çocukların hepsi yoğun bakımda” dedi.

MIS-C’nin kimde gelişip gelişmeyeceğinin belli olmadığını dile getiren Ceyhan, “Çocuklarda direkt corona ölümleri az, belki hafif ve belki de belirtisiz geçiriyor ancak onlar hem virüsü yetişkin aile bireylerine taşımak hem de MIS-C hastalığı gibi riskler taşıyorlar. Aileler belirtiler konusunda çok dikkatli olmalılar. Deride soyulma, gözde kızarıklık, parmaklarda şişme gibi belirtiler gördüklerinde hemen bir uzmana başvurmalılar.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2020, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER