Prof. Dr. Erbay: “Denizli’de tehlike çanları çalmakta”

Yurt genelinde olduğu gibi kentte PCR testleri ile virüs pozitif saptanan hasta sayısı her geçen gün arttığının altını çizen Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay; “Denizli için de tehlike çanları çoktandır çalmaktadır” dedi.

Prof. Dr. Erbay: “Denizli’de tehlike çanları çalmakta”

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay, yeni tip korona virüs (Kovid-19) mücadelesine ilişkin açıklama yaptı. Virüsün 2019 yılının aralık ayında Çin'in Wuan kentinde ortaya çıktığını hatırlatan Prof. Dr. Erbay;  “Özellikle İtalya ve İspanya gibi ülkelerde pek çok kayıplar ve sıkıntılı bir süreç yaşandı. 11 Mart 2020'de de ülkemizde görülen ilk vaka sonrası evden çıkış, seyahatler, sosyal organizasyonların kısıtlanması ve karantina uygulamaları gibi önlemlerle Mayıs sonlarında belirli bir düzeyde salgın kontrolü sağlanabilmişti. Ancak 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecinde önlemlerin tümüyle gevşemesi ve duyarsızlaşma hastalığın hızla yayılmasına yol açtı ve halen hızla yayılmaya devam ediyor. Bu ciddi hastalık yapabilen ve yüzde 4 gibi bir oranla ölüme yol açabilen salgın hastalığın hızlı yayılımının kontrolü hastane ve yoğun bakım yatak kapasitelerinin halkımıza yetecek düzeyde kalabilmesi için hayati önem taşımaktadır. Şu anda Ankara'da iki hastane hariç tüm hastanelerin pandemi hastanesine dönüştürüldüğünü; Konya, Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Rize gibi ülkemizin farklı bölgelerindeki illerinde yüksek oranda hastalık bulunduğunu biliyoruz. Denizli'de de PCR testleri ile virüs pozitif saptanan hasta sayısı her geçen gün artmakta, kontrolü de giderek zorlaşmaktadır. Denizli için de tehlike çanları çoktandır çalmaktadır” dedi.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ ÇOK YIPRANDI"

Sağlık çalışanlarının da koronaya yakalandığının altını çizen Prof. Dr. Erbay; “Bu süreçte ilimizden ve ülkemiz genelinde pek çok şehrimizden hekim, hemşire, sağlık teknisyeni ve personeli olarak sağlık çalışanımız ve vatandaşımız bu hastalığa yakalandı, birçoğunu da maalesef kaybettik. Bu süreçte özellikle hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız çok yıprandılar, yoruldular. Denizli'den de ülkemiz genelinden de pandemi sürecinde emekliliği erkene çekme ve art arda istifalar yaşanıyor. Sağlıkçılarımızı kaybedersek halkımızı nasıl yaşatacağız? Sağlık çalışanlarına maddi ve manevi olarak destek olunmalı, iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilmeli ve hakları karşılıksız bırakılmamalıdır” diye konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI SİYAH KURDELE TAKIYOR

Prof. Dr. Erbay, şunları aktardı: “Türk Tabipleri Birliği'nin 14-18 Eylül tarihleri arasında kaybettiğimiz bu sağlık çalışanlarımız ve vatandaşlarımızı anmak için formalarımıza, önlüklerimize siyah kurdele takarak görev yapma eylemi çağrısına Denizli Tabip Odası olarak biz de katılıyoruz. 17 Eylül Perşembe Günü 12.30'da bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacaktır. Kaybettiğimiz insanlarımız için bu saygı duruşuna halkımızı da davet ediyoruz. Siyah kurdele ile kaybettiğimiz en değerli varlıklarımız yani insanlarımızı anarken onların boşuna ölmediğini, çok değerli hatıralarıyla birlikte hayatları pahasına kendimizi korumakla yükümlü olduğumuz dersini aldığımızı ve anladığımızı ispat etmeliyiz.”

"BU BİR ÖLÜM-KALIM MÜCADELESİDİR"

Son olarak vatandaşları uyaran Prof. Dr. Erbay; “Hepimizin ailesini, büyüklerini, küçüklerini yani toplumumuzu koruyabilmek için birey olarak maske, mesafe, hijyen kurallarına uyarak görevimizi yaptığımızı göstermemiz gerekiyor. Bu bir ölüm-kalım mücadelesidir. Bu mücadeleyi sadece kendimiz için yapmıyoruz, önlemlere uyarak bir zincir şeklinde tüm insanlarımızı korumuş oluyoruz. Bu zincirin zayıf halkası olmayalım, herhangi birimizin önlemlere uymadaki ihmali eninde sonunda kendisine veya yakınlarına zarar verecektir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER