Prof. Dr. Turgut; “Koronayı el hijyeni ile yeneceğiz”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Turgut, 5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü nedeniyle yaptığı açıklamada; “DSÖ yönergelerini tanıtmak ve 'Ellerinizi Temizleyin, Hayatları Kurtarın' kampanyasını dünya çapında uygulamak çok önemlidir. Korona virüs salgınını el hijyeni ile yeneceğiz” dedi.

Prof. Dr. Turgut; “Koronayı el hijyeni ile yeneceğiz”

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi (PAÜ) Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Turgut, 5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü nedeniyle yazımı açıklamada bulundu. Herkesin elini daha çok yıkayarak korona virüs (Kovid-19) ile mücadeleye katkıda bulunmasını isteyen Prof. Dr. Turgut, “Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Kovid-19 nedeniyle pandemi ilan etmesinin ardından tüm dünyada sağlık çalışanları, bizi korona virüsten korumak, sağlıklı kalmamız ve gereken temel hizmetleri sağlamak için gece gündüz savaşıyorlar. Birçoğu olağanüstü zorluklarla karşı karşıyalar ve hepsi olağanüstü işler başarıyorlar. Hemşireler, özellikle bulaşıcı hastalık salgınları sırasında, toplumlarında genellikle en ön cephede olan sağlık çalışanlarıdır. Uzun çalışma saatleri, stresli çalışma ortamı ve yorgunluk, Kovid-19 gibi enfeksiyonları edinmeye yatkındırlar. Sağlık hizmetlerinden edinilmiş enfeksiyonların çoğu, uygun el hijyeni uyumluluğu, koruyucu ekipman kullanımı ve iyi eğitimli hemşireler tarafından önlenebilir. Güvenlik ve bakım kalitesi için, yeterli sayıda hemşireye sahip olmak ve ekipmana erişim çok önemlidir. Genel olarak salgınlarının ciddiyeti ve özellikle Kovid-19 göz önüne alındığında, DSÖ yönergelerini tanıtmak ve 'Ellerinizi Temizleyin, Hayatları Kurtarın' kampanyasını dünya çapında uygulamak çok önemlidir. Korona virüs salgınını el hijyeni ile yeneceğiz” dedi.

“KORONA VİRÜS, EL HİJYENİNİN ÖNEMİNİ TÜM DÜNYAYA ÖĞRETTİ”

El hijyeninde eğitimlerin önemini vurgulayan PAÜ Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi Sorumlu Hemşiresi Nezihan Yamandağ; “Korona virüs, yıllardır bizlerin tüm eğitimlerimizde üzerine basa basa vurguladığımız el hijyeninin önemini bir anda tüm dünyaya öğretti. Sağlık personeli dahil olmak üzere tüm insanlar ellerini yıkamayı ya da hijyenik el ovalamayı sürekli yapmaya başladı. Önemli olan hepimizin öğrenmesiydi. Küçücük çocuklar bile su ve sabunla en az 15-20 saniye el yıkamayı anlatabiliyordu. Korona virüs nedeniyle el yıkama şu anda olduğundan daha fazla olmamıştı. Kovid-19 pandemi sonrasında da devam etmesini diliyoruz. Bundan önceki yıllarda kurum içinde, ülke genelinde ve dünyada El Hijyeni Günü için etkinlikler yaptık. Bu yıl geçtiğimiz yılların hatıraları ile sosyal mesafeyi korumak için sosyal medya üzerinden el hijyeni gününün önemini tekrar gündeme getiriyoruz. Sosyal mesafeyi korumak için geçen yıllarda yaptığımız etkinlikleri pandemi nedeniyle yapamıyoruz. El hijyeni oranı yüksek olan bölümlere ve kişiye özel enlerimizin teşekkür belgelerini veremiyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221