Prostat büyümesine altın çözüm: HOLEP yöntemi

İyi huylu prostat büyümesi tedavisinde kullanılan Holmiyum lazer (HOLEP) ameliyatı ile ilgili bilgi veren Özel Odak Hastanesinde Başhekimi ve Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Zafer Sınık; “HOLEP, prostat büyümesine bağlı idrar yolu tıkanıklığının tedavisinde kullanılan lazer yöntemlerinden biridir. Bu ameliyat sayesinde yüzde 99’luk bir başarı ile hasta çok rahat idrarını yapabiliyor” dedi.

İyi huylu prostat büyümesinin tedavisinde takip, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi olmak üzere 3 grupta toplanıyor.

En sık kullanılan cerrahi tedavi yöntemlerinden biride Holmiyum lazer (HOLEP) yöntemi. HOLEP ameliyatı ile ilgili bilgi veren Özel Odak Hastanesi Başhekimi ve Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Zafer Sınık; “Prostat hastalarında ilaçla tedavi edemediğimiz grupta eğer işeme zorlukları devam ediyorsa kanama oluyorsa veya böbreklerde bozulmaya yol açıyorsa bu hastalara cerrahi müdahale uygulamak gerekir. Cerrahi tedavi uygularken de prostatın büyüklüğü yapacağımız cerrahi tedavinin şekline karar vermemize yol açar. Prostat normalde 15-20 gramlık bir bezken 30-200 grama kadar büyüme potansiyeline sahiptir. Özellikle 30 gram civarındaki küçük prostatlara sadece prostat insizyonu ameliyatı yapılırken 80 grama kadar olanlar da daha öncesinde ‘kapalı klasik prostat ameliyatı’ dediğimiz tur ameliyatı yapılıyor. Bu elektrik enerjisini kullanarak prostatı keserek küçültmekti. 80 gram üzerindeki prostatlara ise açık cerrahi dediğimiz mesanenin açılarak dikişli ameliyat tekniği kullanıyordu. HOLEP, prostat büyümesine bağlı idrar yolu tıkanıklığının tedavisinde kullanılan lazer yöntemlerinden biridir. Son yıllarda son 10-15 yıldır HOLEP kullanılarak prostatın enikleye edilmesi gereken bir tekniktir. Prostatı bir portakala benzetecek olursak kabuğundan kötü huylu tümör içindeki dilimlerden iyi huylu büyüme gelişir. HOLEP tekniğinde prostatı iyi huylu dilimlerini tam kabuktan sıyırarak mesanenin içine atıyoruz. Mesanenin içine attıktan sonra ‘morselatör’ dediğimiz cihazla hem vakum yapıp hem de parçalayarak küçük kıyma parçaları gibi dışarıya alıyoruz ”şeklinde konuştu.

HOLEP TEKNİĞİNİN AVANTAJLARI

Uygulanan yöntem ile hastanede kalma süresinin kısaldığını belirten Prof. Dr. Sınık; “En önemli artısı tam sınırdan sıyırdığımız için prostattaki tekrarlama olasılığı çok daha düşüktür. Lazer enerjisi kullanıldığı için ameliyat sonrası kanama olasılığı daha azdır. Sonuçları diğer tekniklere göre daha iyidir.  Daha kısa hastanede kalınır. Daha iyi idrar tutma sonuçları vardır. Kan sulandırıcı kullanılan grupta da yapılabilecek bir ameliyat tekniğidir. Bu ameliyat için eskiden 80 gram üzerindeki prostatlarda uygun denirken artık 40-50 gram prostat büyüklüklerinden başlayarak bu ameliyatı yapıyoruz. Hastayı iki gün hastanede kalıp daha sonra eve yolladığımız bir ameliyattır. Bu ameliyat sayesinde yüzde 99’luk bir başarı ile hasta çok rahat idrarını yapabiliyor. Ameliyattan sonraki ilk on beş gün bizim için önemli. Bu süreçte evde çok ağır işler yapılmamalı, ıkınma ve ağır kaldırmalardan uzak durulmalı. Sonuçlar 1 ayda mükemmel hale geliyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2020, 16:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER