Ramazan ayında nasıl beslenmeli?

Ramazan orucu 2020 yılında da heyecanla bekleniliyor.  İlk sahur için geri sayım başladı. Ramazan ayında oruç ibadetlerini gerçekleştirecek vatandaşlar sahur ve iftarda nasıl beslenilmesine dair araştırmalar yapıyor. Peki, sahur ve iftarda nasıl beslenmeli, nelere dikkat edilmeli. Merak edilenleri Özel Odak Hastanesi Diyetisyeni Sevim Küççükolu yanıtladı.

Ramazan ayı boyunca oruç  sürecinde nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında açıklamalarda bulunan Özel Odak Hastanesi Diyetisyeni Sevim Küççükolu; “ Gün içinde saatlerce susuz kalan vücudumuz için sıvı desteği hayati önem taşıyor. İftar saatinden sonra sahura kadar gün içinde almanız gereken 2 – 3 litre suyu almalısınız. Diüretik etki göstererek vücuttan su atımını kolaylaştıran çay ve kahveyi Ramazan aylarında aşırı tüketmeyin” şeklinde konuştu.

“GÜN BOYUNCA TOKLUĞU TAM TAHILLI EKMEKLERLE SAĞLAYABİLİRİZ”

Özellikle bu süreçte iftar sahur arasına ara öğün koyulması gerektiğini belirten Diyetisyen Sevim Küççükolu; “Çünkü gün boyu aç kaldığımız için bağışıklığımızın düşmemesi adına mutlaka akşamda üç öğüne bölmeliyiz. Sahur iftar ve ara öğün olmak üzere. Sahurda kahvaltı gibi beslenmeliyiz. Mutlaka haşlanmış yumurta, peynir, zeytin olmalı yanında da varsa ceviz, badem tüketmeliyiz. Bunların yanında çay ve kahve tüketilmemeli. Çünkü çay ve kahve böbrekteki su tüketimini arttırır. Bunların yerine süt, kefir gibi veya yoğurt tüketilmeli. Sahurda tam tahıllı ekmeklere yer vermeliyiz. Gün boyunca tokluğu tam tahıllı ekmeklerle sağlayabiliriz. Ramazan pidesi ve beyaz ekmek tüketirsek daha çok acıkırız. C vitamini bu dönemde çok önemli. Sıvı tüketimi sahurda çok önemli.  İftar için ilk önce su ve bir iki hurma ile başlayabiliriz. Yâda kuru kayısı tüketilebilinir. Sonrasında çorba içebiliriz. Sonra 10-15 dakika beklemeliyiz. Birden yediğimiz için kan şekerimiz ve tansiyonumuz yükselebilir. Daha sonra ana yemeğe geçebiliriz. Zeytinyağlı yemekler tercih edilebilinir. Kuru baklagiller eklenebilir. Korona salgınından dolayı da çinko arttırılmalı. Bunu da kuru baklagillerle sağlayabiliriz. İftarda ayran, yoğurt ve salata mutlaka tüketilmeli” ifadelerini kullandı.

“EN AZ İKİ LİTRE SU İÇİLMELİ”

İftardan iki saat sonra şekeri azaltılmış sütlü tatlı tüketebileceğini belirten Diyetisyen Sevim Küççükolu; “Meyvelerden yapılmış hoşaf veya komposto tüketmeliyiz. Meyve tüketimi de önemli. İftardan sahura kadar da gün içinde çok susuz kaldığımız için en az iki litre su içilmeli.  Diyelim ki sokağa çıkma yasağı yok iftardan sonra yürüyüş yapabiliriz. Bisiklet sürülebilir. Evde kalıyorsak eğer vdeolar yoluyla egzersiz yapabiliriz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2020, 17:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
yusuf emre koç
yusuf emre koç - 2 ay Önce

bu haberi cok begendim

SIRADAKİ HABER

banner194

banner193