Ramazan'da oruç tutarken susuzluğu giderecek besinler

Oruç tutan kişilerin en çok zorlandığı durumlardan birisi de susuzluktur. Sürekli susama hissini tüketeceğiniz bir takım besinlerle azaltabilmeniz mümkün. Sürekli susama hissini hangi besinlerle giderebileceğinizi bilmiyorsanız size vereceğimiz önerilere göz atabilirsiniz.

Ramazan'da oruç tutarken susuzluğu giderecek besinler

Sahurda tüketilen bazı gıdalar gün içerisinde susama hissinizin azalmasına hatta susuzluğu hiç hissetmemenize yardımcı olabilir.

İşte susama hissini azaltacak besinler…

Hurma

Hurma bol miktarda potasyum, magnezyum ve demir içerir. 3 adet hurma gün içinde hissedilen susuzluğu giderir.

Meyan şerbeti

Bağışıklık sistemini güçlendiren meyan şerbeti, susuzluğu gün boyu gideren ender içeceklerdendir. Günlük 1 su bardağı tüketmek yeterli olacaktır.

Siyah kuru üzüm

Antioksidan özelliği kuvvetli olan siyah üzümü bir avuç miktarında tükettiğinizde susuzluğu gidermeye yardımcı olacaktır.

Domates

Domatesin %95'i sudan oluşur. Bol miktarda magnezyum, potasyum, vitamin, lif ve kalsiyum içeren domates, sahurda mutlaka tüketilmelidir.

Yumurta

Yumurtanın özellikle beyazını tüketmek, hem tok tutmaya hem de susuzluğu gidemeye yardımcı olur. Ancak miktarı aşmamanız gerekir. Günde bir adet yumurta susuzluğunuzu ve açığınızı giderecektir.

Evde yapılan yoğurt

Evde mayalanmış bir kase tuzsuz yoğurt, susuzluğu gidermeye yardımcı olur.

Soda

Soda içerisinde içme suyuna kıyasla sodyum, magnezyum, kalsiyum gibi değerli katyonlar, klorür, sülfat, nikrat ve karbonat bulunur. Sodada susuzluğu gidermede etkili bir içecektir.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER