“Ramazan, sigarayı bırakmak için uygun bir dönem”

Denizli Merkezefendi Sağlıklı Hayat Merkezi Sigara Bırakma Polikliniği’nde görevli Dr. Eylem Küçükebe içinde birçok zararlı madde bulunan sigarayı bırakmak için Ramazan Ayı’nın uygun bir dönem olduğunu, sigarayı bırakmak isteyenleri Sigara Bırakma Poliklinikleri’ne beklediklerini söyledi.

“Ramazan, sigarayı bırakmak için uygun bir dönem”

Denizli Merkezefendi Sağlıklı Hayat Merkezi Sigara Bırakma Polikliniği’nde görevli Dr. Eylem Küçükebe, Ramazan Ayı’nın insanların özgür iradelerinin en güçlü dönemlerinden biri olduğunu belirtti. Yapılan araştırmaların nikotin bağımlılarının büyük bir bölümünün Ramazan Ayı’nda sigara alışkanlığından kurtulduğunu gösterdiğini söyleyen Dr. Küçükebe, sigara bırakmak isteyenlerin poliklinikte ayrıntılı sigara öyküsünün değerlendirildiğini belirtti. Dr. Küçükebe; “Sağlıklı Hayat Merkezimizde çalışan psikologlar ile motivasyon arttırıcı görüşme randevusu kişiye özel olarak ilk haftalar içerisinde planlanmakta ve yine Sağlıklı Hayat Merkezimizde çalışan Diyetisyenlerden Sağlıklı Beslenme Eğitimi ilk bir ay içerisinde grup eğitimi şeklinde gerçekleştirilmektedir. İlk poliklinik başvurusunda tansiyon ölçümü, kilo ölçümü, karbonmonoksit ölçüm cihazı ile tek bir soluk verme havasındaki CO miktarı belirlenmesi ve akciğer grafisi değerlendirmesi sonucunda bireye özgü uygulanan farmakolojik ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Sigara Bırakma Tedavileri, Nikotin Replasman tedavisi ve Bupropion veya Vareniklin ile yapılan medikal tedavidir” diye konuştu.

“İLAÇLAR ÜCRETSİZ VERİLİYOR”

İlaçların Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak verildiğinin altını çizen Dr. Küçükebe, “İlk 15 gün içerisinde ve aylık yüz yüze kontrol görüşmeleri yanında telefon ile yapılan görüşmeler tedavinin yakın izlemi açısından önemlidir. Aylık kontrol görüşmelerinde tütün bağımlılığında rolü olduğu bilinen davranış bağımlılığı irdelenip, yerine fiziksel aktivite alışkanlıklarını kazandırma motivasyon görüşmeleri şeklinde devam etmektedir ve medikal tedavide her ay doz azaltılmaktadır. Yine Tütün Bağımlılığı tedavisi ve izlem kontrollerinde Sağlıklı Hayat Merkezi Obezite ve Diyabet Birimi rutin hemogram ve biyokimya paneli istenmekte, vücut kitle indeksleri hesaplanmakta tahlil sonuçlarına göre gereğinde birim takibine bireyler alınmaktadır” dedi.

DR. KÜÇÜKEBE’DEN ÖNERİ

Ramazan Ayı boyunca gün içerisinde zorlanmadan orucunu tutan Nikotin bağımlılarını Sigara Bırakma Poliklinikleri’ne beklediklerini söyleyen Dr. Küçükebe, sigarayı bırakmak isteyenlere şu önerilerde bulundu:“ İftardan sonra sigara içilen ortamlara girilmemesi gerekir. Oruç açıldıktan hemen sonra sigara içmenin kalp krizine bile neden olabileceği unutulmamalıdır. Sigara içme isteği olduğunda hemen bir bardak su içmek veya yemekten sonra mutlaka dişlerin fırçalanması ve ağız gargarasının kullanılması sigara isteğini azaltacaktır. Yine iftardan sonra 15 dakika yürümek de faydalı olabilir. Polikliniğimize başvuruda bulunmak isteyen kişiler Alo 171 Sağlık Bakanlığı Sigarayı Bırakma Danışma Hattı’nı arayarak randevu alabilirler.”

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER