“Sabunla el yıkama, sağlık için basit ve etkili yoldur”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Turgut, ‘Küresel El Yıkama Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Sabunla el yıkama, hastalıkları önlemek ve genel sağlık için basit ve etkili bir yoldur. Basit fakat çoğu zaman ihmal edilen bir eylemdir” dedi.

“Sabunla el yıkama, sağlık için basit ve etkili yoldur”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Turgut, ‘15 Ekim Küresel El Yıkama Günü’ nedeniyle yazılı basın açıklamasında bulundu. Günün önemine ilişkin konuşan Prof. Dr. Turgut; “Sabunla el yıkama, hastalıkları önlemek ve genel sağlık için basit ve etkili bir yoldur. Basit fakat çoğu zaman ihmal edilen bir eylemdir.

Uygun el yıkama tesislerine ve davranış değişikliği programlarına erişimdeki eşitsizlikler, bireylerin sağlıklarını, eğitimlerini ve ekonomik sonuçlarını etkileyen hastalıklar için daha yüksek risk yaratmaktadır. Küresel olarak, dünya nüfusunun sadece yüzde 60'ı temel bir el yıkama tesisine erişebildiği bilinmektedir. Hassas gruplar arasında, el yıkama daha büyük bir zorluktur. Sabunla elde yıkama, bu ortamlarda ishal oranını neredeyse yarı yarıya azaltabilir. Sabunla elde yıkama, herkes için sağlığı sağlamanın kritik bir yoludur. Küresel El Yıkama Günü, el yıkamanın önemi hakkında farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Gün, el yıkama alışkanlıklarını destekleme ve sürdürme eylemini teşvik eder” dedi.

“EL YIKAMAYI AİLENİZİN BİR PARÇASI HALİNE GETİRİN”

El yıkama konusunda önerilerde bulunan Prof. Dr. Turgut, şunları söyledi: “İyi el yıkama davranışını modelleyin ve yemekten önce her zaman ellerini yıkamasını başkalarına hatırlatın veya yardım edin.

El yıkamayı ailenizin bir parçası haline getirin. Ellerinizi evde, toplumunuzda, okullarda, işyerlerinde ve sağlık tesislerinde yıkamak için yerler oluşturun. Araştırmada, politikada, programlarda ve savunuculukta etkili el yıkama davranışı değişimini teşvik edin.”

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER