Sağlık-Sen'den 'döner sermaye' tepkisi

Sağlık Bakanlığı’nca Resmi Gazete’de yayınlanan döner sermaye ek ödeme düzenlemesi hakkında basın açıklaması yapan Sağlık-Sen Denizli Şube Başkanı Metin Yüksel Koçoğlu ; “Bizim bildiğimiz bir düzenleme, çalışanların hakkını hukukunu gözetmek, alın terlerinin karşılığını vermek için yapılır. Düzenlemede genel hatlarıyla bir takım iyileştirmeler yapılmış olsa da binlerce sağlık çalışanı yine göz ardı edilmiştir” dedi.

Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerinde görevli personele ek ödeme yapılmasına dair yönetmelik yayınlandı.  Sağlık-Sen Denizli Şube Başkanı Metin Yüksel Koçoğlu,  Denizli Devlet Hastanesi Poliklinikleri önünde sendika üyeleri ile birlikte konuya ilişkin basın açıklaması düzenledi.

Başkan Metin Yüksel Koçoğlu; “Sağlık çalışanlarının sesi duyulmalı ve kangren halini almış sorunları çözülmelidir. Neden sorunlar görmezden, duymazdan, bilinmezden geliniyor! Öteden beri süre gelen pek çok sorun var. Her geçen gün sağlık çalışanlarının yükü daha da artıyor.  Sözleşmeli istihdam modelinde çalışanlardan kadro güvencesi esirgeniyor. Sağlık çalışanlarının çocuklarına kreş imkânları çok görülüyor. Hemen her gün bir ya da birkaç sağlık çalışanı kör şiddetin kurbanı oluyor. Yıllardır konuştuğumuz döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alınmadı. En çok da bu nedenle üzülüyoruz! Ortak akıl ve alternatif çözüm önerilerine kapı aralandığında çözülemeyecek sorun olmadığı inancındayız.  Önemli olan çözüm iradesinin ortaya konmasıdır. Çözümsüzlük, adaletsizlik, aşırı iş yükü, şiddet sağlık çalışanlarının kaderi olamaz! Artık her seferinde tekrarlanan yanlışlıkların, haksızlıkların son bulması gerekiyor. Ek ödeme yönetmeliğinin tümüne yönelik eleştirilerimiz bakidir. İhtiyacı karşılamak üzere geçtiğimiz hafta yapılan düzenlemeyle iyi niyet ortaya konmuş ancak sahanın haklı beklentileri yine karşılanmamıştır” şeklinde konuştu.

“Sağlık Çalışanları Pandemi Sürecinde Bu Ülkenin Sigortası Olduklarını Kanıtladı”

Sağlık-Sen olarak öneri ve eleştirileri her daim yetkililerle paylaştıklarını belirten Başkan Koçoğlu; “ Bizim bildiğimiz bir düzenleme, çalışanların hakkını hukukunu gözetmek, alın terlerinin karşılığını vermek için yapılır. Düzenlemede genel hatlarıyla bir takım iyileştirmeler yapılmış olsa da binlerce sağlık çalışanı yine göz ardı edilmiştir. Çalışma barışı ve huzurunu bozan bu durumu asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Biz, sağlık çalışanlarının hem gür sesi olmak hem de kazanım adresi olmak için bu yola çıktık. Üzerimize düşeni sonuna kadar yapmaya kararlıyız. Yetkililerden sesimizi duymalarını, artık biraz olsun sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmelerini bekliyoruz. Sağlık çalışanları pandemi sürecinde bu ülkenin sigortası olduklarını bir defa daha kanıtladılar. O nedenle yetkililer, bu çıkmazdan bir an önce dönerek, sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmek mecburiyetindeler. Hiçbir şey için vakit geç değil. Unutmamak gerekir ki çıkmaz sokakta geri adım atmak ilerlemenin ta kendisidir. Vakit çok geç olmadan, yetkilileri, sağlık çalışanlarının seslerini duyarak sorunlarını çözmek için girdikleri çıkmaz sokaktan geri adım atmaya davet ediyoruz ”ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2020, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER