‘SAĞLIKLI YAŞAM ARAÇLARI’ 6 AYDA 35 BİN KİŞİYİ BİLGİLENDİRDİ

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’nün okullar, kurumlar, köy meydanları ve tüm halka açık alanlarda faaliyet gösteren ‘sağlıklı yaşam araçları’ ile 2018 yılı ilk 6 aylık dönemde yaklaşık 35 bin kişiye eğitim verildi.

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’nün ‘sağlıklı yaşam araçları’, okullar, kurumlar, köy meydanları ve tüm halka açık alanlarda faaliyet göstermeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen il ve ilçelerde hizmet veren ‘sağlıklı yaşam aracı’ ile sağlık konusunda vatandaşların bilinç düzeyini artırmak, önlenebilir hastalıklara karşı farkındalık oluşturabilmek ve sağlıklı yaşamı teşvik etmek hedefleniyor. Bu araçlar ile sağlık personeli eşliğinde, öncelikle eğitim öğretimin devam ettiği süre içinde okul ziyaretleri gerçekleştiriliyor ve sonrasında ise halkın yoğun olduğu yerler ve ilçe ziyaretleri ile her yaş grubuna; sağlıklı yaşam ile ilgili farkındalık ve kontrol yeteneklerini arttırma yönünde eğitimler veriliyor. Bakanlığın çalışma ve kampanyalarından toplumun haberdar edilmesi sağlanarak, sağlık okuryazarlığı kazandırılması amacıyla çalışmalar yapılıyor.

“VATANDAŞIMIZIN AYAĞINA GİDİYORUZ”
Bu kapsamda; Denizli’de bulunan 2 adet ‘sağlıklı yaşam aracı’ ile Denizli’de 2018 yılı ilk 6 aylık dönemde yaklaşık 35 bin kişiye eğitimler verildiğini dile getiren İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, “Müdürlüğümüz bünyesinde yer alan iki adet sağlıklı yaşam aracımız ile İlimizde; 144 kez okul ziyareti yapılarak 22 bin 777 öğrenciye; sağlıklı yaşam, dengeli ve sağlıklı beslenme, obezite, ağız ve diş sağlığının önemi, madde kullanımının zararları gibi birçok konuda eğitimler verildi. Yine halkımızın yoğun olduğu pazaryeri, kent meydanı gibi kalabalık yerlerle birlikte, her gün bir ilçe ziyareti yapılarak 11 bin 791 kişiye; kanser, kanser taramaları, obezite, dengeli ve sağlıklı beslenme, yüksek tansiyon ve diyabet hastalığı gibi birçok konuda bilgilendirme çalışmalarında bulunuldu. Kilo, tansiyon ve kan şekeri ölçümü yapılarak riskli grupta olan vatandaşlarımız sağlık kuruluşlarına yönlendirildi. Rakamlar göz önüne alındığında sağlıklı yaşam araçlarının vatandaşlarımıza yönelik farkındalık çalışmalarında büyük rol oynadığını görmek mümkün. Bu mobil araçlarımızda da olduğu gibi Müdürlük olarak İlimizde sağlıklı yaşam bilincini yükseltmek ve sağlıklı yaşamı ile örnek bir İl olmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner21

banner20