“Sağlıksız beslenme ve fiziksel hareket azlığı, diyabeti tetikliyor”

Denizli Çınar Lions Kulübü ile Diyetta Denizli işbirliğinde 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla organize edilen etkinlikte konuşan Diyetta’nın Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Melike İlksoy Duraklı; “Sağlıksız beslenme ve fiziksel hareket azlığı diyabeti tetikliyor” dedi.

Denizli Çınar Lions Kulübü ile Diyetta Denizli, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle önemli bir etkinliğe imza attı. Eda Spor Diyetta Merkezi’nde yapılan etkinlikte konuşan Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Melike İlksoy Duraklı; “Diyabet; halk arasında ‘şeker hastalığı’ olarak bilinir. Pankreasta salgılanan insülin hormonunun vücutta yetersiz olduğu durumda ya da olmadığı durumda ortaya çıkan ve kan şekeri yüksekliğiyle seyreden kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. Genelde iki tipi var. Diyabet çok nadir de olsa stres durumunda enfeksiyona bağlı sonradan da gelişebiliyor. Bizim daha çok kontrol edebileceğimiz kısmı Tip 2 diyabet. Kiloya bağlı insülin hormonunun artık etkisini gösteremediği vücutta faydalanamadığı durumda ortaya çıkıyor. Genel olarak yetişkinlerde görülüyor. Yanlış beslenme ve hareketsiz yaşamdan dolayı çocuklara kadar indirgendi” şeklinde konuştu.

DİYABETİN BELİRTİLERİ VE SAĞLIKLI BESLENME

Hastalığın belirtileri hakkında da bilgiler veren Duraklı, “Çok ve sık susama, idrara çıkma, aşırı ve istemsiz kilo kaybı, aşırı iştah artışı varsa mutlaka doktora görünmeliler. Kan şekeri teşhisi yaptırılmalıdır. Diyabetin risk faktörlerinin başında obez çevre gelmektedir. Fast food ağırlıklı tüketim, lift tüketiminin azalmasıyla, fiziksel aktivitenin azalmasıyla obez bir vücut ortaya çıkar. Bu durum bizi diyabete doğru götürmektedir. Diyabet hastası kişilerin antioksidan tüketimlerini arttırmalıdır. Beslenmemize A,C,E vitaminlerimizi eklemeliyiz. Lift tüketimini arttırmalıyız. Sebze ve meyve tüketimini arttırmalıyız. Günlük olarak en az 30 dakika fiziksel aktivite yapmalıyız. Haftada bir iki gün kuru baklagiller tüketebilirler. Kırmızı mercimek, nohut, barbunya ve sağlıklı tahıl ürünlerini tercih edebilirler” diye konuştu.

“DİYABETTE EGZERSİZ ÇOK ÖNEMLİ”

Spor eğitmeni Eda Hecebil; “Spor doğru yapıldığında bir ilaçtır. Diyabette egzersiz çok önemli. Egzersizin şiddeti de çok önemli. İlk olarak egzersiz başlangıçta yavaş başlamalıdır. Doğru egzersiz yapıldığında glikozu doğru kullanmaya başlar kişi. Diyabet hastalarının gittikleri spor salonlarında ya da eğitmeniyle diyabete uygun egzersizler yapmalıdır. Zamanla egzersizlerin şiddeti arttırılabilinir” dedi.

“ŞEKER HASTALIĞI TOPLUMUZDA KANAYAN BİR YARA”

Etkinlik hakkında konuşan Denizli Çınar Lions Kulübü Kurucu Başkanı Figen Alptekin; “Biz toplumun bazı yaralarına çare olmak için çalışıyoruz. Bu konuda mücadele veriyoruz. Şeker hastalığı toplumuzda kanayan bir yara. Biz üzüm üretimi yapılan Denizlimizin bazı yerlerinde diyabet taraması gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda 5 bin kişiye ulaştık. İnsanlarımız diyabet hastası olduğunu bilmiyor. Biz bu taramalarımızla ortaya çıkardık” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2019, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER