Salatadaki gizli tehlikelere karşı 9 önemli uyarı

Yaz aylarında özellikle kilo vermek ya da formunu korumak isteyenlerin ana öğün olarak tercih ettiği salata hakkında açıklama yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan, salatadaki gizli tehlikelere karşı uyarılarda bulundu.

Salatadaki gizli tehlikelere karşı 9 önemli uyarı

Yaz aylarında özellikle kilo vermek ya da formunu korumak isteyenlerin tek başına ana öğün olarak tüketmeyi tercih ettiği salata, tok tutucu özelliğiyle diyet dostu olarak öne çıkan, serinletici bir yaz lezzeti. Acıbadem Altunizade Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan “Salatanın içeriği itibariyle besleyici ve tok tutucu olması gerekiyor. Örneğin; ana öğün olarak tüketilecekse içerisinde et, tavuk ya da peynir, kurubaklagil, ceviz, fındık gibi besinlerin olması lazım. Aksi halde sadece yeşil salata ana öğün yerine geçmez” dedi. Salataya eklenecek sirke, limon, taze / kuru kekik, zencefil, çörek otu gibi baharatlarla hem tokluğu artırıp hem de bağışıklığı güçlendirebileceğini belirten Ertan, zeytinyağında aşırıya kaçmamak gerektiğini, lezzet artırıcı sosların da diyeti baltalayabileceğini vurguladı.

“SOSLARI ABARTMAYIN”

Salatadaki gizli tehlikelere karşı 9 önemli uyarıda bulunan Ertan,  “Salataya lezzet katmak için vazgeçilmez olarak görülen soslar, içeriğindeki katkı maddeleri ve koruyucular ile sağlık açısından zararlı olabildiği gibi, yüksek kalorisiyle diyeti de baltalayıcı olabiliyor. Hazır karışım salata soslarında nar ekşisinden sofra şekerine ve bala kadar kalorisi yüksek birçok malzeme bulunabilir. Bu nedenle hazır karışımlı soslardan kaçının” diye konuştu.

“ZEYTİNYAĞINDA AŞIRIYA KAÇMAYIN”

Salataya eklenecek zeytinyağında ölçüye dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Ertan,  salata tabağının büyüklüğüne göre yağın eklenmesini önerdi. Ertan; “Zira ölçüyü aştığınızda salatanın kalorisini çok yükseltebilirsiniz. Öte yandan salatayı tamamen yağsız tüketmek ise salatanın tok tutucu özelliğinin azalmasına neden olacaktır. Bu nedenle salatalarınıza mutlaka 1-2 tatlı kaşığı yağ eklemelisiniz” diye konuştu.

DIŞARIDA BU AYRINTIYA DİKKAT!

Ertan, şunları kaydetti: “Özellikle dışarıda salata tüketirken mutlaka sosu masaya isteyin ve kendiniz ekleyin. Aksi halde sosların yanı sıra lezzeti daha da artırmak için sofra şekeri ilavesi de yapılabiliyor. Limon, sirke ve hardalı ise salatalarınızda kontrollü şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca mayonezli salatalar yerine yoğurtlu salataları tercih ederek salatanızı hem sağlıklı hem de kalorisi daha düşük hale getirebilirsiniz.”

TEK ÇEŞİT SALATA TERCİH ETMEYİN

“Tek çeşit salatayı ana öğün olarak değil, ana öğünün yanında yardımcı yemek olarak tercih edin” diyen Ertan, “Çünkü örneğin tek başına yeşil salatadan oluşacak bir öğün hem gün içerisinde sizi acıktıracak hem de bağışıklığınızın güçlü olması için almanız gereken protein, kalsiyum, vitamin ve minerallerden sizi mahrum bırakacağından bağışıklığınızın düşmesine neden olacaktır. Ana öğün olarak tüketeceğiniz salatanızın içeriğinin et, tavuk ya da peynir, kurubaklagil, ceviz, fındık gibi besinlerden oluşmasına özen gösterin. Ancak salatanızda kullanacağınız malzemeler fazla olduğunda kalorisi de yükseleceğinden aşırıya kaçmayın” şeklinde ifade etti.

SALATANIZDA MEYVEYİ ABARTMAYIN

Ertan, şunları söyledi: “Salatanın içine ekleyeceğiniz meyveler lezzeti artırmakla birlikte kaloriyi de artıracağından aşırıya kaçmayın. Örneğin, ana öğün olarak tüketeceğiniz et, kurubaklagil ya da peynir gibi zengin içerikli bir tabak salataya, bir porsiyona denk gelecek şekilde bir adet elma ya da dört adet orta büyüklükte kayısı ekleyebilirsiniz.”

GÜVENDİĞİNİZ YERLERDE SALATA TÜKETİN

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ertan; “Yeterince temizliği yapılmamış yeşillikler barındırdıkları bakteriler ve gözle görülemeyen mikroplar nedeniyle besin zehirlenmesinden ishale dek birçok sağlık sorununa yol açabildiğinden, temizliğinden emin olamadığınız yerlerde salata tüketmekten kaçının. Özellikle gebelerde toxoplazma alma riskinden dolayı dışarıda salata yememelerini tavsiye ederim” diye konuştu.

MUTLAKA SİRKELİ SUDA BEKLETİN

Salatanın yıkanmasından, doğranmasına kadar dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta olduğunu ifade eden Ertan; “Salata malzemelerini özellikle de yeşillikleri akan suyun altında yıkamakla kesinlikle yetinmeyin, gözle görülemeyen mikroplardan arınması için ardından mutlaka sirkeli suda 5 dakika bekletin. 1 litre suya 1 yemek kaşığı sirke eklemeniz yeteli olacaktır” dedi.

KESME TAHTASINA DİKKAT

Ertan, şunları aktardı: “Salata malzemelerini doğramak için kullandığınız kesme tahtasında, çapraz bulaş riskine karşı dikkatli olun. Sebze ve çiğ et için kullandığınız kesme tahtasını ayırın.” 

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELERİ YIKAYIP SAKLARKEN DİKKAT!

Sebze ve meyvelerin yıkanıp saklanması, daha hızlı bozulmalara neden olduğunu ifade eden Ertan; “Çünkü sebze ve meyvelerin üzerlerinde kendi ürettikleri ve bozulmalarına engel olan bir tabaka var ve yıkanınca bu tabaka ortadan kalkıyor. Fakat büyükşehirlerde yaşayan ve özellikle çalışan insanların pratik salata hazırlama tüyolarına ihtiyacı var. Sebze ve meyveler yıkandıktan sonra iyice kurutularak, uygun hafif hava alan kaplarda 3-4 gün saklanabilir. Fakat yıkanmış sebzelerin çok iyi kurutulmuş olmasına çok dikkat etmek gerekiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2021, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER