SARILIK TEDAVİSİNE GİTTİ, PANKREASTA KİTLE ÇIKTI

SARILIK TEDAVİSİNE GİTTİ, PANKREASTA KİTLE ÇIKTI

Sarılık şikayetiyle Denizli Özel Mediklinik Hastanesi’ne başvuran 58 yaşındaki Jeoloji Mühendisi Osman K.’ya yapılan tetkikler sonucunda ise Osman K.’nın pankreasında kitle tespit edildi. Pankreasında yaklaşık 7-8 cm bir kitle tespit edilen Osman Bey, hastanenin Genel Cerrahı Op. Dr. Fatih Baki Ültay tarafından yapılan 7 saatlik ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

Aslen Çallı olan 58 yaşındaki Jeoloji Mühendisi Osman K., sarılık şikayetiyle Denizli Özel Mediklinik Hastanesi’ne başvurdu. Hastanenin Genel Cerrahı Op. Dr. Fatih Baki Ültay tarafından muayenesi yapılan Osman Bey’in pankreasında yaklaşık 7-8 cm bir kitle saptandı. Osman Bey,  Op. Dr. Ültay tarafından yapılan ve yaklaşık 7 saat süren operasyonun ardından sağlığına kavuştu.

AMELİYAT 7 SAAT SÜRDÜ
Operasyonu gerçekleştiren ve Osman Bey’in sağlık durumu hakkında bilgiler veren Op. Dr. Ültay; “Osman Bey bize geldiğinde ciddi şekilde  bir sarılık şikayeti vardı.  Bunun dışında başka bir problemi yoktu.  Bizlerde şikayetlerine yönelik tetkiklerimizi yaptık. Tetkikler sonucunda pankreasta yaklaşık 7-8 cm bir kitle saptandı.  Ameliyata alıp almamak için bazı tetkikler yaptık ve kararımızı verdik. Sonrasında Osman Bey ile beraber ameliyat kararı aldık. Ancak bu büyüklükte bir kitlenin o bölgeden çıkartılması çok zordu. 7 saat süren bir ameliyat sonucunda operasyonu başarıyla sonlandırdık. Şu anda Osman Bey’in durumu gayet iyi, bundan sonra patoloji sonuçlarını bekleyeceğiz” diye konuştu.

“SİGARA BİR ETKEN”
Bu tarz hastalıkların tanısı için zorlanıldığını belirten Op. Dr Ültay; “Açıkçası bu rahatsızlık için önceden tektik edebilme durumu çok az. Bildiğimiz kadarıyla sigara bunda bir etken ve ailesel yatkınlıkta mevcut” dedi.

“CHECK-UP TESTİNDEN GEÇSİNLER”
“Ameliyat sonrası hastanın güçlenmesi gerekiyor” diyen Op. Dr. Ültay; “Hastamızın ameliyat sonrası güçlenmesi için bazı destek tedavileri yapılacak. Bunların dışında patoloji sonuçları çıkacak. Çıkan sonuçlara göre gerekirse radyo terapi, kemoterapi yapılacak.  Üç aylık tedavi sürecimiz var. Ondan sonra hiçbir sıkıntımız kalmayacak. Hastalarımıza önerim mutlaka check-up testinden geçsinler. Küçük bulguları es geçmeyip önemsesinler” diye konuştu.

“OPERASYON SONRASI KENDİMİ ÇOK SAĞLIKLI HİSSEDİYORUM
Yapılan operasyon sunucu sağlığına kavuşan Osman K, şunları aktardı: “Daha önce reflü teşhisi koydular. Göğsüme basınca gaz gitti diye rahatlıyordum. Bu devamlı olmaya başlamıştı. İlk zamanlarda gitsek belki yine bir şey olmayacaktı. Ama operasyon sonrası kendimi çok sağlıklı hissediyorum.  Burayı tercih etmemdeki sebep doktoruma güvenmemden dolayı oldu. Bu iş güven meselesi. İnsan güven duyunca her şey oluyor. Ufak tefek kronik rahatsızlığı olan hastalar varsa gitsinler kontrollerini yaptırsınlar. Ben 2-3 ay önce yaptırmış olsam bu duruma gelmeyecektim.”

İBRAHİM ALAYONT- DOĞAN AKŞİT 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER