Servikal distoni hastalığı nedir?

Boyun kaslarının anormal kasılmasına bağlı olarak başta ve boyunda duruş bozukluğuna neden olan servikal distoni hakkında açıklamalarda bulunan Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Fatma Efendizade; Hastalığın maalesef kesin bir tedavisi yok. Biz hastalara genellikle botulinum toksin enjeksiyonu tedavisi öneriyoruz. Bu enjeksiyon hastanın başındaki ve boynundaki duruş bozukluğunu, ağrıları ve titremeyi belli bir oranda azaltıyor ”dedi.

Bir hareket bozukluğu hastalığı olan distoni kaslarda istemsiz hareketlere yol açıyor. Distoni alt tiplerinden olan servikal distoni varlığında hastaların çoğunlukla boyunları etkilenir ve buna bağlı olarak kafanın duruş pozisyonu bozulur. Kafa sağa, sola, öne ya da geriye eğiktir. Servikal distoni hakkında açıklamalarda bulunan Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Fatma Efendizade; “Servikal distoni boyun kaslarının anormal kasılmasına bağlı olarak başta ve boyunda duruş bozukluğuna neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık genel olarak iki grupta ele alabiliriz. Birincisi herhangi bir yapısal nedene bağlı olmayan idiopatik dediğimiz servikal distoni hastalığı; ikincisi de yapısal nedene bağlı olarak görülen servikal distoni hastalığıdır. Herhangi bir nedeni olmayan servikal distoni hastalığı daha çok görülür. İkincisi herhangi bir nedene bağlı olan distoni hastaları ise daha çok travmaya bağlı nöroleptik psikiyatride kullanılan ilaçlara bağlı ortaya çıkan servikal distoni hastaları ”şeklinde konuştu.

"EN ÇOK 50'Lİ YAŞLARDA GÖRÜLÜR"

Hastalığın genelde tanısını klinik olarak koyduklarını belirten Uzm. Dr. Efendizade; “ Servikal distonide genelde hastalarda başta ve boyunda anormal duruş şekli olur. Bu duruş şekillerinden 4 tane görüyoruz. Başın yana dönmesi, öne eğilmesi, arkaya eğilmesi ve yana yatması şeklinde duruş bozukluğu görülür. En çok görülen başın yana dönmesi. Buna tortikollis denir. Servikal distoni hastalığı 40 ila 70 yaş arasında ortaya çıkar. En çok 50’li yaşlarda görülür. Hastalığın başlangıcı anidir. Hastalar boyunda ağrıdan, kasılmadan ve başta eğilmeden şikâyet ederek gelirler. Bazı hastalarda da ellerde, başta ve boyunda titreme görülür. Hastalığın genelde tanısını klinik olarak koyuyoruz. Boyun ve beyin Emar’ı (MR) çekmekte yarar görüyoruz. Hastadan öyküsünü dinliyoruz ”ifadelerini kullandı.

DİSTONİ HASTALIĞININ KESİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Servikal distoninin maalesef kesin bir tedavisinin olmadığını vurgulayan Uzm. Dr. Efendizade; “Kullanılan ilaçlar var ancak onlarda yan etkisi nedeniyle sınırlı oluyor. Biz hastalara genellikle botulinum toksin enjeksiyonu tedavisi öneriyoruz. Bu enjeksiyon fazla kasılmakta olan kasılmanın azalmasını hastanın başındaki ve boynundaki duruşun, ağrıların titremenin belli bir oranda azaltıyor. Yapılan çalışmalar bu oranın yüzde 60 ila 80 kadar olduğunu göstermektedir. Botulinum toksin enjeksiyonunu 3-4 ayda bir tekrarlıyoruz.  Bu şekilde hastalar uzun dönemde normal hayatlarına devam edebilmektedir.  Bu enjeksiyonun yan etkisi çok düşüktür. Sadece enjeksiyon yerinde ağrı görülebilir ”dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2020, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205