Sırası gelenlere 3. doz aşı tavsiyesi

Prof. Dr. Meltem Taşbakan, yeni tip korona virüs aşısı yaptıranlardaki antikor seviyelerinin bir süre azaldığını, bundan dolayı 3. doz aşılamanın çok önemli olduğunu söyledi.

Sırası gelenlere 3. doz aşı tavsiyesi

Türk Enfeksiyon Hastalıkları ve Kliniği Mikrobiyoloji Uzmanlar Derneği (EKMUD) Genel Sekreteri ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Taşbakan, Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği’nce (TAHUD) çevrim içi düzenlenen ‘20. Ulusal Aile Hekimliği Kongresi’nde konuştu. Kongrede ‘Pandemide Bizi Neler Bekliyor, Biz Ne Bekliyoruz?’ başlıklı sunum yapan Prof. Dr. Taşbakan, Kovid-19 salgınının etkilerinin sürdüğünü ifade etti. Prof. Dr. Taşbakan, salgına karşı en etkili silahın aşı olduğunu, herkesin Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği takvime göre aşılarını yaptırması gerektiğini kaydetti. Aşı yaptıranlardaki antikor seviyelerinin zaman içinde azaldığını anlatan Prof. Dr. Taşbakan, hatırlatma dozunun uygulanmasının önemli olduğunu belirterek, “Artık mRNA aşılarından sonra bile BioNTech aşısının dahi 6 aydan sonra antikor düzeyinin düştüğü gözleniyor. Bundan dolayı 3. doz aşılama önerilmekte. Hastalıktan korunmak için 3. doz aşılamanın hatta gerekiyorsa 4. doz aşılamanın yapılması şart" dedi. Prof. Dr. Taşbakan, aşıyla birlikte salgın tedbirlerine de titizlikle uyulması gerektiğini dile getirdi.

“BULAŞIN ÖNLENMESİNİ SAĞLAMALIYIZ”

Havaların soğumasıyla kapalı ortamlarda bulunma süresinin artmaya başladığını vurgulayan Prof. Dr. Taşbakan, şunları kaydetti: "Enfeksiyon kontrol önlemlerini en iyi şekilde uygulamalı, bulaşın önlenmesini sağlamalıyız. Aşı olmamayı ve maskesiz olmayı kabul edemiyoruz. Aşılanmayı hızlandırmak zorundayız. Yeni varyantlar ortaya çıktıkça, buna bağlı enfekte olabilecek hastalar daha riskli olabilmekte ve bu nedenle bu hastalarda izolasyon önlemlerine dikkat etmemiz lazım. Mesafemizi korumalıyız, ancak bunu sağlamıyoruz. Otogarlarda, AVM'lerde, dışarıda herkes dip dibe. 1,5 metre mesafe biraz hayal gibi."

“AŞI, HASTALIĞI HAFİF GEÇİRMENİZİ SAĞLIYOR”

Prof. Dr. Taşbakan, aşının hastalığı yüzde yüz önlemese de virüse yakalanıldığında hastalığın hafif geçmesini ve hastaneye yatışları azalttığına dikkati çekti. Herkese aşı olma çağrısında bulunan Prof. Dr. Taşbakan, şöyle konuştu: “Aşı, hastalığı hafif geçirmenizi sağlıyor. Semptomatik olsanız dahi hastaneye yatmanızı önlüyor. Hastaneye başvuracak olsanız bile yoğun bakıma yatmanızı önlüyor. Ciddi anlamda altta yatan başka bir hastalık yoksa ölümü de önlüyor. Bunu kesin olarak biliyoruz. Yoğun bakımlarımızda ya da servislerde yatan hastalarımızın pek çoğu ya aşısız ya da ciddi immün yetmezliği olan hastalar. Altta yatan bir hastalığı olmayan aşılı olan kişiler hastalığı oldukça hafif, yatışı olmadan atlatıyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER