'SON 10 YILDA KALP KRİZİ GÖRÜLME YAŞI DÜŞTÜ'

'SON 10 YILDA KALP KRİZİ GÖRÜLME YAŞI DÜŞTÜ'

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aydın Çeliker ölüm nedenleri arasında başı çeken kalp ve damar hastalıklarından ‘kalp krizi’ konusunu ele aldı. Uzm. Dr. Çeliker; “Kalp krizi genellikle ileri yaşların hastalığı olarak bilinirdi. Ama son 10 yıl içerisinde kalp krizi görülme yaşı daha da düştü” dedi.

Ölüm vakalarında en çok rastlanan nedenlerin başında kalp ve damar hastalıkları geliyor. Öyle ki; Türkiye’de her yıl yaklaşık 300 bin kişi kalp krizi geçiriyor. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aydın Çeliker ‘kalp krizi’ hakkında bilgi verdi. Uzm. Dr. Çeliker; “Kalbi besleyen 3 ana damarımız var. Bunlara ‘koroner damarlar’ deniyor. Bu damarlardan en az 1 tanesinin tam ya da tama yakın olarak kapanmasıyla oluşan klinik duruma ‘kalp krizi’ deniyor. Kalp krizi bir klinik tablodur. Ana damarlardan birinin tamamen kapanmasıyla hastada başlayan şiddetli bir göğüs ağrısı, soğuk terleme, bulantı, kusma, bazen bayılma gibi şikayetlerle kendini belli eder. Çoğunlukla ani başlangıçlı şikayetler ortaya çıkar. Bazı hastalarda krizin başladığı günün öncesindeki günlerde ufak ufak şikayetler yaratıyor olabilir. Ama asıl damarın tam kapandığı andan itibaren çok şiddetli bir göğüs ağrısı ortaya çıkar ve hiçbir ilaçla bu ağrının hafiflemesi mümkün değildir” dedi.

“KALP KRİZİ YAŞI DAHA DA DÜŞTÜ”

Kalp krizine neden olan risk faktörlerini değerlendiren Uzm. Dr. Çeliker; “Kalp krizi, toplumun her kesiminde görülür hale geldi. Klasik risk faktörlerine baktığımız zaman kalp krizi riskinin özellikle; ailesinde kalp veya şeker hastalığı olan insanlarda, tansiyonu veya kolesterolü yüksek olan insanlarda, sigara içen kişilerde, yüksek stres altında yaşayan kişilerde, az hareket eden, kötü beslenen insanlarda görüldüğünü saptıyoruz. Geçmiş yıllarda kalp krizi genellikle ileri yaşların hastalığı olarak bilinirdi. Ama son 10 yıl içerisinde kalp krizi yaşı daha da düştü.Kalp krizi özellikle erkeklerde daha sık görülmektedir. Ama son yıllarda yine kadınlarda da kalp krizi riski hızlı bir şekilde artmaktadır. Özellikle günümüz yaşam koşulları hastalığın kadınlarda giderek artmasına ve genç yaşlarda daha çok ortaya çıkmasına yol açıyor. Bunların da en başında sigara tüketimi geliyor. Toplumda genç insanlarda sigara kullanma oranlarının çok yüksek olduğunu görüyoruz. Özellikle stres, beslenme bozuklukları, gençlerde fazla ve bunlarda erken yaşta kalp krizi geçirmenin zeminini hazırlıyor” diye konuştu.

“FAZLA KİLODAN KAÇININ”

Beslenmenin kalp krizinde önemli faktörlerden biri olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Çeliker; “Sağlıksız gıdalar kişinin tansiyonunu, şekerini, kolesterolünü yükseltiyor. Ayrıca bu gıdaların vücutta bazı iltihabi reaksiyonları tetiklediğini de biliyoruz. Kimyasal içeriği yüksek ve uygunsuz koşullarda hazırlanmış gıdalar, kalbimiz besleyen damarların iç çeperini kaplayan ve ince pıhtı oluşumunu azaltan hücrelerin mekanizmasının yavaş yavaş bozulmasına yol açıyor. Damarın iç çeperindeki koruyucu tabaka zarar gördüğü zaman bu çeper üzerinde aniden bir yırtık, pıhtı ortaya çıkıyor. Damar içinde oluşan en ufak yırtık da üzerine binen bir pıhtı damarı tam ya da tama yakın kapatabiliyor. Bu da kalp krizinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Beslenme çok önemli bir konu. Fazla kilo kendi başına bir risk faktörü olduğu gibi; diğer faktörleri de olumsuz etkiliyor.  O nedenle fazla kilodan kaçının. Kilolu insanların ortalama yaşam süresi normal kilolu insanlara göre 10 yaş daha kısa. Kilo fazlalığı şekerin, kolesterolün ve tansiyonun daha yüksek olmasına neden oluyor. Kişinin hareketlerini de kısıtlıyor. Hareket edemedikçe kilo daha da artıyor. Kilo arttıkça da hareket daha çok kısıtlanıyor. Kişi belli bir zaman sonra kısır döngüye giriyor. Pek çok hastalığın oluşumunda kilo fazlalığı büyük bir etken. Gün geçtikçe de kilolu insanların oranı artıyor” ifadelerini kullandı.

KALP KRİZİ GEÇİREN BİRİNİ GÖRDÜĞÜMÜZDE NE YAPMALIYIZ?

Herhangi bir ortamda kalp krizi geçiren biriyle karşılaştığımızda neler yapmamız gerektiğini anlatan Uzm. Dr. Çeliker şunları söyledi: “Yanımızda ani bir tabloda kötüleşmiş, göğüs ağrısı ve nefes darlığı çeken biri varsa öncelikle yapmamız gereken ambulans çağırmak. Daha sonra kişinin genel durumuna bakmalıyız. Eğer biliyorsak ve elimizde imkan varsa tansiyon ve nabzını ölçmeliyiz. Bilinç durumu mutlaka kontrol edilmeli. Eğer kişinin bilinci gittikçe kötüleşiyorsa kısa zaman içerisinde kalbi ve solunumu durma riski altındadır. Böyle bir durumda üzerindeki giysiler hafifletilmelidir. Takma dişi varsa mutlaka çıkarılmalıdır. Hasta yan yatar pozisyonda nefes alışı rahatlatılmalıdır. Evde herhangi bir ilaç uygulamayı doğru bulmuyorum. Benzer bir tabloda kişi beyin kanaması geçiriyor da olabilir. Bilmeden ilaç uygulaması yaparsak durumu daha kötü hale getirebiliriz. Hastayı bir an önce sağlık kuruluşuna ulaştırmaya çalışmak lazım. Kişinin bilinci tamamen kaybolursa ve nefes alamaz hale gelirse; eğer ilkyardım eğitimi aldıysak kalp masajına başlayabiliriz. Bilmeyen bir kişinin kalp masajı yapması faydadan çok zarar verebilir.”

 “SİGARAYI BIRAK, SAĞLIKLI BESLEN, STRESTEN UZAK DUR”

“Bir hastalığın riskini azaltmak için hastalığı yaratan faktörleri ortadan kaldırmak gerekir” diyen Uzm. Dr. Çeliker sözlerine şöyle devam etti: “Birinci kural; sigarayı mutlaka bırakmak lazım. İkincisi; sağlıklı beslenmek lazım. Üçüncüsü düzenli egzersiz yapmak lazım. Özellikle ailesinde koroner kalp hastalığı olan ve genç yaşta kalp krizi geçirmiş akrabaları olanların düzenli hekim kontrolüne gitmeleri lazım. Tansiyonlarını, kan şekeri değerlerini ve kolesterollerini aralıklarla ölçtürmeleri lazım. Kriz olmadan bile damar hastalığı varsa bir takım testlerle bu kişilerin belirli periyotlarla kontrol edilmesi gerekir. Eğer bir damar tıkanıklığı bulgusu ortaya çıkarsa gerekli girişimlerle kalp krizi riski azaltılabilir. En önemli unsur insanların yaşam tarzı. Tıbbi kontrollerde şeker, tansiyon ve kolesterol yüksekliği saptanırsa risk azaltıcı ilaç tedavileri uygulanabilir. Bunların da uzun süre kullanılması gerekmektedir.”

“PIHTI GİDERİCİ İLAÇLAR KANAMA RİSKİNİ ARTTIRIYOR”

Kalp krizinde uygulanan tedavi yöntemlerine de değinen Uzm. Dr. Çeliker; “Kalp krizi damarın içerisinde oluşan ani bir tıkanmayla oluyor. Ani tıkanmanın altında mutlaka damarın içerisinde bir pıhtı oluyor. Eski yıllarda kalp krizinin tedavisine pıhtı eritici ilaçlarla başlanıyordu. Bu ilaçlar damar yolundan verilen kuvvetli pıhtı eritici ilaçlardı. Şikayetin başladığı ilk 4-6 saat içerisinde uygulanırsa bu ilaçlar genellikle damarı açma imkanına sahip oluyordu. Bu ilaçların birtakım yan etkileri var. Pıhtı eritici ilaçlar olduğu için kanama riskini arttıran ilaçlardır. Daha sonrasında tıkalı damarları anjiyografi kullanarak saptayıp balon ve stentle açma yöntemleri geliştirildi. Yapılan bilimsel araştırmalarda bu yöntemin pıhtı eritici ilaçlara oranla daha avantajlı olduğu ve hastaların ölüm riskini daha fazla azalttığı saptandı. Bizde bu yöntemlerden yararlanıyoruz” dedi.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK  (ÖZEL HABER)

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER