“Son 6 yılda 68 bin 375 sağlık çalışanı şiddete maruz kaldı”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Sağlık ve Toplum Öğrenci Topluluğu’nun düzenlediği ‘Toplumda ve Sağlıkta Şiddet Nasıl Önlenebilir?’ adlı konferansta konuşan, PAÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Önem; son 6 yıl içinde 68 bin 375 sağlık çalışanın şiddete uğradığını söyledi.

“Son 6 yılda 68 bin 375 sağlık çalışanı şiddete maruz kaldı”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Sağlık ve Toplum Öğrenci Topluluğu tarafından ‘Toplumda ve Sağlıkta Şiddet Nasıl Önlenebilir?’ konulu konferans yapıldı. PAÜ Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konferans, PAÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve PAÜ Sağlık ve Toplum Öğrenci Topluluğu Danışmanı Prof. Dr. Göksel Altınışık Ergur’un yaptığı açılış konuşması ile başladı. Konferansta; Uzman Klinik Psikolog Perihan Mutlu Hacıosman, Galatasaray Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ergur, PAÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Önem, Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Huriye Toker, PAÜ Tıp Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Murat Seyit, Av. Murat Aydın konuşmacı olarak katıldı.

“SAĞLIKTA ŞİDDET YASASININ BİR AN ÖNCE OLUŞMASI GEREKİR”

Konferansın üçüncü konuşmacısı olan Prof. Dr. Gökhan Önem ise sağlıkta şiddetin yıllar içinde nereden nereye geldiğini sayılarla paylaşırken sağlık sektöründe çalışanların diğer meslek gruplarına göre on altı kat şiddete daha fazla maruz kaldıklarına dikkat çekti. Bir sağlık çalışanının meslek hayatı boyunca yüzde elli oranında sözlü ya da fiziki bir şiddete maruz kaldığını belirten Prof. Dr. Önem, son altı yıl içinde 68 bin 375 sağlık çalışanın şiddete uğradığını söyledi.

Prof. Dr. Önem, acil önlem olarak sağlıkta şiddet yasasının bir an önce oluşması gerektiğini ifade etti. Sunumların ardından ‘Sağlıkta Şiddete Çözüm Önerileri Çalıştayı’ ile konferansın sonuç bildirgesinde yer verilecek olan çözüm önerileri konuşmacılar ve katılımcılar tarafından ele alındı. Bir rapor halinde yetkililer ve kamuoyu ile en kısa zamanda paylaşılmasına karar verildi. Son olarak PAÜ Tıp Fakültesi mezunlarından Dr. Ali Rıza Türkmen’in senaryosunu yazdığı, Dr. Ali Rıza Türkmen ve PAÜ Sağlık ve Toplum Öğrenci Topluluğu üyeleri Beyza Karaarslan, Kıvanç Ok, İlnaz Khasanshin, İbrahim Türkmen, Emrecan Ürküt’ün rol aldığı ‘Halk Kahramanı’ adlı, sağlıkta şiddetin konu edildiği tiyatro oyunu sahnelendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER